?

Panik atak

Panik atak

Panik bozukluk nedir ? panik bozukluğu nasıl tanımlayabiliriz ?panik bozukluk, bir tür kaygı bozukluğu olup bilhassa gençlik döneminde çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. ilk olarak " kaygı ve kaygı bozukluğu nedir" sorusunu açıklamakta fayda var.kaygı: kişinin davranışlarını ve sosyal yaşamını kısıtlayan; stres, gerilim ve huzursuzluk durumudur.kişinin davranışlarını ve sosyal yaşamını kısıtlayan gerilim ve huzursuzluk halinin temelinde, negatif yaşantılardan kaynaklanan abartılı düşünceler ve değerlendirmeler vardır. insanın varlığını sürdürme mücadelesi evrimle birlikte başlamıştır. kaygı insan varlığının başlangıcından beri var olan bir tepkidir. insanın varlığının ve yaşamının tehlikeye düşüğü taktirde kaygı ortaya çıkmaktadır. yaşamın devamlılığı için belli kademede kaygının olması gerekir. aksi takdirde kişinin tehlikelerden sakınması ve kendini koruması olası olmayabilir. örneğin ilk çağda insanların ormanda vahşi hayvandan kaçmak ve korunmak için belli kademede kaygı ve korkuya gereksinimi vardı.ne zaman ki kaygı kişinin davranışlarını ve sosyal hayatını kısıtlamaya başlamışsa ve gelişi güzel bir tehlike yokken de kaygı belirtileri ortaya çıkıyorsa, bu durum psikolojik bir rahatsızlık olmaya başlamış demektir.belli başlı kaygı bozuklukları:genel ya da devamlı kaygı bozukluğu

fobiler

obsessive-kompulsive bozukluk

panik bozukluk (panik atak).panik bozukluk : aniden ve beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan; kalp çarpıntısı, terleme, titreme, göğüs ağrısı, nefes almasa zorluk, kişinin kendini çıldıracakmış gibi hissetmesi biçiminde görülen yoğun bir kaygı nöbetidir.hangi belirtiler panik bozukluğa işarettir ?kalp atımının aniden hızlanması ve kalp atımlarını duyumsama.

terleme

titreme ya da sarsılma

nefes darlığı yada boğuluyor gibi olma

soluğun kesilmesi

göğüs ağrısı yada göğüste sıkıntı hissi

bulantı yada karın ağrısı

baş dönmesi, sersemlik hissi, bayılacakmış gibi olma

gerçek dışı duygulara kapılma ya da benlik algısında bozulma

kontrolünü kaybetme ve çıldıracakmış gibi hissetme

kalp krizi geçirme korkusu ve şiddetli ölüm korkusu

kollarda ve bütün vücutta uyuşma - karıncalanma hissi

üşüme, ürperme ya da agorafobi de görüldüğünden bu kişiler aylarca evden dışarı çıkmazlar. dolayısıyla işini veya okulunu aksatırlar ya da bırakırlar.panik bozukluğun tedavisi olası müdür ?panik bozukluğu, tedavisi olası olan bir psikolojik rahatsızlıktır. rahatsızlığı olan kişinin ilk olarak tedaviyi kabullenmesi ve rahatsızlığının psikolojik nedenlerden kaynaklandığına ikna olması gerekmektedir. bu bilhassa terapiler için çok mühimdir. panik bozukluğu olanlar için en ideal tedavi yöntemi; ilaç tedavisi ve psikoterapilerin birlikte yürütülmesidir.panik bozukluğu tedavisinde kullanılan yeni kuşak antidepresan ilaçlar (ssrı) bağımlılık yapmazlar. yan tesirleri ise son derece azdır ve tehlikeli değildir. istenildiğinde hekim tavsiyesi ile rahatlıkla kesilebilirler.ilaç tedavisine ek olarak uygulanan psikoterapi ile kişinin negatif düşünce ve davranış biçimlerinin değiştirilmesi ve hastalıkla mücadele etmesi için daha etkin olması amaçlanır.

nefes alma ve çeşitli gevşeme egzersizleri, stresle başa çıkma yöntemleri ile kişinin rahatlaması sağlanır. ve hasta tekrar panik nöbetiyle karşılaştığında bu baş etme mekanizmalarını kullanarak kendini daha kuvvetli kılabilir.yapılan araştırmalara göre, panik bozukluğun tedavisi için psikoterapilerin birlikte kullanıldığı ilaçlı tedaviler, psikoterapilerin kullanılmadığı ilaçlı tedavilere göre daha çok başarı sağlamaktadır.kısaca panik bozukluğu, bir kalp hastalığı değildir.

panik atağı sırasında insanların öldüklerine, delirdiklerine ya da kontrol dışı davranışlarda bulunduklarına ait hiçbir tıbbi bilgi yoktur. dolayısıyla panik nöbeti sırasında; bunun ölümcül olmadığını, delirmeye yol açmayacağını hissettiğiniz sıkıntının sonunda geçeceğini düşünmelisiniz.

kaynak: uzm. psk. umut ulusu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder