?

Pankreas

Pankreas

Pankreas, karın boşluğunda, omurganın bel bölümü önünde yeralan salgı bezidir.

ortalama 15-20 cm uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr erkeklerde 70 gr ağırlığındadır. önden arkaya doğru yassılaşan pankreasın düzensiz olan şekli çengele benzetilebilir.

bölümleri [değiştir]şişkin olan sağ ucuna baş, daha dar olan orta bölümüne gövde, gövde ile başın birleştiği ince bölüme boyun, ince uzun olan son ucuna da kuyruk denir. kuyruk bölümü dalağa dek uzar. pankreas, dalak, karaciğer ve üst mezanter atardamarlarıyla beslenir. pankreas'ın boşaltıcı kanalları, wirsung kanalı ve santorini kanalıdır.

salgı görevleri [değiştir]pankreas'ın iç ve dış salgı görevleri vardır. iç salgı görevini langerhaus odacıkları denen salgı hücreleri yapar. bunların salgıladığı insülin, glüsitlerin metabolizmasında en önemli rolü oynar ve yetersizliği şekerli diyabete sebep olur. dış salgı görevi akinus keseciklerine ilişkindir. bu salgı kesecikleri, pankreas özsuyu denen ve onikiparmak bağırsağına dökülen alkali bir sıvı salgılar. sıvı içerisinde, yiyeceklerden alınan glikojen ile nişastayı ayrıştırarak oligasakaritleri oluşturan amilopsin; oligasakaritleri monosakarite dönüştüren maltaz; mide pepsinlerinin etkisindeki proteinleri aminoasitlere ayrıştıran tripsin enzimi; kazein, jelatin ve keratini hidrolize eden, tripsinin etkinleştirdiği kimotripsin enzimi; yağları hidrolize ederek, yağ asitleri ve gliseritleri oluşturan steapsin olarak anılan bir lipaz vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder