?

Parkinson hastaligi

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı. genellikle orta yaş hastalığıdır. adını hastalığı ilk defa 1917'de titremeli kalp yetmezliği problemi taşımıyorsanız, aşağıda yer verilen bazı basit beden eğitimi hareketlerini çalışmanızın size yararlı olacağına inanıyoruz.bazı hareketleri bir kez öğrendikten sonra, evde her gün kendi başınıza yapabilirsiniz. hareketlerinizdeki kısıtlılık nedeniyle tek başınıza beden hareketlerini çalışamayacaksanız, bir fizyoterapistin yardımıyla germe egzersizleri ve bazı pasif hareketler yapılabilir ve daha sonra aile bireylerinden biri tarafından her gün ve tertipli olarak tatbik edilebilir. her gün yapılan egzersizlerin günlük faydası hafif olsa bile, birikmiş yararlı tesirini haftalar sonra fark edeceksiniz. günde 5-10 kez ya da daha fazla yapmanız öneri edilen bazı egzersizler aşağıda tarif edilmiştir.sırtüstü yatarken yapılacak egzersizler

1. her bir bacağınızı, diz bükülü haldeyken, sırayla karnınıza doğru çekiniz, diğer bacağınızı yataktan kalkmayacak biçimde bastırınız. bu arada ellerinizden destek alabilirsiniz.

2. ellerinizden destek alarak, her iki bacağınızı dizlerinizi bükerek karnınıza doğru çekiniz.

3. her bir bacağınızı sırayla, dizlerinizi bükmeden havaya kaldırınız.

4. dizlerinizi bükmeden ayaklarınızı bilekten kendinize doğru bükünüz ve 5 sn tutunuz.

5. kol ve bacaklarınızı yanlara doğru açıp kapatınız.

6. her iki bacak birleşik ve dizler bükülü halde iken kalça hareketi ile sağ ve sol yana dönerek dizlerinizi yatağa değdirmeye çalışınız.

7. bir önceki hareketi yaparken bacaklarınızı bir yana, başınızı aksi yöne çeviriniz.

8. dizleriniz bükülü halde, el ve ayaklarınızı yatağa bastırarak kalçanızı yataktan yukarı doğru kaldırıp 5 sn. tutunuz.

9. bir önceki hareketi, avuç içi yukarı bakacak biçimde ellerinizden kuvvet almadan tekrarlayınız.

10. dizleriniz hafif bükülü iken, baş ve omuzlarınızı kaldırarak ellerinizi dizlerinize değdirmeye çalışınız.

11. dizleriniz bükülü, elleriniz kenetli iken sırayla sağa ve sola doğru uzanmaya çalışınız ve 5 sn. kalınız.yüzüstü yatarken yapılacak egzersizler

1. eller arkada kenetli iken baş tavana bakacak biçimde göğsünüzü yataktan kaldırınız. bu durumdayken başınızı sağa ve sola çeviriniz.

2. ellerinizle yatağa abanarak, dirsekler düz olacak biçimde baş ve göğsünüzü yataktan kaldırınız.

3. dizlerinizi sırasıyla bükünüz.otururken yapılacak egzersizler

1. kollarınız yanda, gövdeniz öne eğik pozisyonda iken nefes alınız ve sırtınız dik olacak biçimde doğrulunuz.

2. vücudunuzun ağırlığını sırayla sağ ve sol yanlara eğilerek aktarınız.

3. bir dizinizi kendinize doğru çekerken diğer tarafa eğilerek ağırlık aktarınız.

4. dizinizi kendinize doğru çekiniz ve başınızı yavaşça dizinize yaklaştırmaya çalışınız. başlangıç konumuna geri dönünüz. sırtınızı dik tutmaya çalışınız.

5. sırayla topuklarınızı ve parmak uçlarınızı yerden kaldırınız.

6. daha sonra bir ayağınızın topuğunu kaldırırken diğer ayağınızın parmak ucu kalkacak biçimde hareketi tekrarlayınız.

7. elleriniz dizler üstünde çapraz yaptıktan sonra, kollarınızı yanlardan yukarıya doğru bir daire çizecek biçimde kaldırınız ve indiriniz. kollarınızı kaldırırken burundan derin bir nefes alıp, kollarınızı indirirken ağızdan nefes veriniz.

8. kollar yana açık konumda iken ellerinizi omuzlarınıza koyunuz ve sağa doğru dönerek 5sn. durunuz, daha sonra orta pozisyona gelip işlemi sola doğru dönerek tekrarlayınız.

9. sağ kol düz bir biçimde ileri uzatılırken, sol bacağınızı karnınıza doğru çekiniz. daha sonra aynı işlemi sol kol-sağ bacağınızla tekrarlayınız.

10. sırayla sağ ve sol dizinizi düz bir biçimde ileri doğru uzatınız.

11. her iki omuzunuzu yukarı kaldırarak kulaklarınıza değdirmeye çalışınız.

12. her iki omuzunuza kendi ekseni çevresinde daireler çizdiriniz.

13. başınızı önce öne sonra arkaya yatırınız.

14. başınızı sağa ve sola yatırınız.

15. başınızı bir yandan diğer yana çeviriniz.

16. başınızı önce saat yelkovanı yönünde, sonra ters yönde döndürünüz.not: 13-16. maddelerde belirtilen hareketleri başdönmesi, boyun eklemlerinde hareket kısıtlılığı, boyun fıtığı olan hastaların çalışmaları sakıncalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder