?

Penis agrisi ve sismesi

Penis ağrısı ve şişmesi

Parafimoz: sünnet derisi kendi kendine penisin arka tarafına doğru öne gelmeyecek biçimde büzüldü ve çok şişti. bu durum antibiyotikle veya tam ya da kısmi sünnetle tedavi edilebilir.

balanit: penisinizin ucu iltihaplandı ve tahriş oldu. buna mantar veya penis kanseri çok ender görülür, çoğunlukla erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir.

kendiniz ne yapabilirsiniz ?

penis ağrısı çoğunlukla kendi kendine tedavi edilemez. örneğin ağrıyan veya şişen sünnet derisini zorla öne götürmek veya tahriş olmuşsa altını temizlemek öneri edilmez. şayet cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı varsa, bu eşinizin vajinasının kuruluğundan kaynaklanabilir.

penisinizin ucunda cinsel ilişkiden sonra yara oluşuyor ve siz lateks prezervatif kullanıyorsanız, lateks olmayan bir prezervatif veya başka korunma yöntemini deneyin. ağrı geçiyorsa, muhtemelen latekse karşı alerjiniz var demektir. lateks olmayan prezervatifler hıv virüsü de içerisinde olmak üzere cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.

önleme

önemsiz tahriş ve iltihaplar çoğu kez temizlikle, bilhassa sünnet olmadınızsa, cinsel ilişkiden sonraki temizlikle önlenebilir. sabun ve suyla yıkamaktan başka özel bir şey yapılması gerekmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder