?

Penis protezleri (mutluluk cubugu takilmasi)

Penis protezleri (mutluluk çubuğu takılması)

Eğer iktidarsızlık başka yöntemlerle tedavi edilemiyorsa, son çare olarak ameliyatla penil protez yerleştirilir.

penil protez, penisin içine yerleştirilen, silikondan yapılmış iki adet silindir çubuktur. penisin üstünden yapılan kesiden girilerek, sağ ve sol tarafa olmak üzere 2 adet protez yerleştirilir. dışarıdan bakıldığında protez bulunduğu anlaşılmaz. 3 çeşit protez vardır:

1. bükülebilir protezler:

ortasından tel geçer. böylece yukarı veya aşağı bükülebilir. fazla parçalı olmadığından sık bozulmaz ve en az problem yaratan tip protezlerdir. kullanımı son derece basittir. diğerlerinden daha ucuzdur. ama sürekli sert halde kalması ve bilhassa şort ya da mayo giyildiği vakit dışarıdan görüntüsü zaman zaman rahatsız edici olabilir.

bir diğer tip bükülebilir protez çeşidi ise menteşeli olanlardır (dura ıı). bunların ortasında iç içe geçmiş mekanik ufak menteşeler bulunur ve büküldükleri vakit o pozisyonda kalırlar. kullanımı kolay ve rahat bükülebilirler. ama dirençleri daha zayıftır. zaman zaman ses yapabilir.

2. iki parçalı şişirilebilir (pompalı) protezler:

bunların penis içerisine yerleştirilen silindir çubukları şişebilir özelliktedir. skrotum içine konulan bir pompa yardımıyla şişirildiği vakit penis de sertleşir. daha sonra hafif bir sıkma ile tekrar içi boşalarak penis inik pozisyonuna geçer. böylece normal, fizyolojik şekle çok benzer bir kullanım gerçekleşir. inik pozisyonda iken elbise dışından rahatsız edici bir görüntü vermediği için daha estetik kabul edilir. ama fazla parçalı ve kompleks mekanizmaya sahip olması nedeniyle sık bozulabilir (hastaların ortalama %5'inde bozulma ortaya çıkar). ücreti en pahalı olan protez türüdür. her hasta tarafından kolay kullanılamayabilir. ideal hasta tercihi yapılmalıdır. skrotum içerisindeki pompayı çalıştırırken zaman zaman ciltte tahriş gelişebilir, ağrı olabilir.

3. üç parçalı şişirilebilir (pompalı) protezler:

iki parçalılardan değişik olarak bir de içi su dolu depo kısmı bulunur ve mesanenin derhal yanına yerleştirilir. pompası yine aynı biçimde çalıştırılır. bunların su depoları silindir çubuklar üstünde bulunmadığından ve daha büyük olduğu için protez aktive edildiğinde daha fazla ve sert şişebilir. ancak, mekanik parça sayısı fazla olduğundan bozulma riski en çok olanıdır. kozmetik yönden çok uygundur. ücreti bükülebilir protezlerden daha fazladır.

penil protez geri dönüşü olmayan bir uygulamadır. yani, memnun olmadım ya da protezden önce daha iyiydim diyerek sonradan çıkarılmaz. protez bozulduğunda veya enfekte olduğunda ya da delerek dışarı çıktığında protezin çıkarılması gerekmektedir ve yerine yenisi takılır. şayet enfeksiyon çok fazla ise birkaç ay protez takılmaz, penisin içi iyice temizlendikten sonra takılır.

protez takılmasında en önemli konu, hastanın penisinin boyunun uzayacağı ümidine kapılmamasıdır. çoğu hasta protezlerin penis boyunu uzatacağını sanır. halbuki penisin boyu normalde ne kadarsa, protez takıldıktan sonra da en çok o kadar uzar.

bazı durumlarda penisin içi ileri derecede yapışık olabilir. böyle durumlarda ameliyat güç olur ve kısa boylu protez takılması gerekmektedir. ama farklı teknikler kullanılarak bu stil olgular bir sorun teşkil etmezler. bilhassa ikinci ya da üçüncü kez değiştirilen protez olguları böyle seyredebilir.

penil protez ameliyatları çok sık yapılmaktadır ve neticeleri olabildiğince iyidir. hastaların büyük kısmı çok memnun olurlar. eşlerin mutluluğu da olabildiğince fazladır. bilhassa önceden bilgilendirilmeleri hastaların ameliyat sonrasındaki beklentilerini belirleyerek, hasta memnuniyetini artırır. protez takılmasından korkulmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder