?

Pisik nedir ?

Pişik nedir ?

Pişik; alt bezinin bebeğinizin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık şeklinde ortaya çıkar.

ilerlemiş durumlarda, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer şekilde bebeğe acı veren deri farklılıkları görülebilir. şayet pişik infekte olursa bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alabilir ve genişleyebilir.

bu döküntüler bezin temas alanının dışına çıkarak yayılabilir.pişiğin sebebi genel olarak derinin tahriş olmasıdır.bu tahrişin nedenleri:- bu tahrişin sebebi alt bezinin ufak gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da lazım sıklıkta değiştirilmemesidir.- şayet kumaş alt bezi kullanıyorsanız bu bezleri temizlemek için kullandığınız sabun ve temizleyiciler de tahrişe sebep olabilir.- aynı zamanda kullanıp atılan tipte hazır alt bezlerinin bazıları veya bebeğinizin altını temizlemek için kullandığınız hazır ıslak bezler de tahrişe sebep olabilir.- alt bezinin üstüne bebeğe giydirilen sentetik esaslı giyecekler alt bezinin temas ettiği alanda ısı ve nemin yükselmesine sebep olur.- tahriş olmuş derinin ısı ve neminin yükselmesi ise bazı mikropların üremesi için uygun ortamı yaratır. bu taktirde pişik "infekte" olur. şayet pişik infekte olmuşsa bu genellikle bir mantar infeksiyonudur ve buna neden olan da genellikle candida adıyla bilinen bir mantardır. böyle bir taktirde aynı zamanda deriyi etkileyen başka mikroplar da (bakteriler) olabilir. ınfeksiyon pişiğin tedavisini daha güç bir hale getirebilir.pişiğin engellemesi ve tedavisi- esas kural; alt bezinin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmasıdır. dolayısıyla bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli ve oldukça altı açık tutulmaya itina gösterilmelidir. böylece bebeğin teni hava aldıkça kuruyacaktır. uyku sırasında bebeğin altını kumaş bezle bağlamak geçerli bir yöntemdir. bu taktirde bebeğin altı uykuya daldıktan derhal sonra kontrol edilmeli ve ıslaksa derhal değiştirilmelidir. bu kontrolün bebeğin uykuya dalmasından derhal sonra yapılmasının sebebi bebeklerin idrarlarını genellikle bu arada yapmalarıdır.- doktorunuz size kısa bir müddet için kortizonlu bir preparat önerebilir. ancak borik asit, kamfor, fenol, metil salisilate veya benzoin tinktür içeren gelişi güzel bir bileşiği doktorunuz özel olarak önermediği sürece kullanmamalısınız, bu bebeğinizin cildine zarar verebilir.

- eğer bebeğinizin pişiği infekte olmuşsa hekiminize danışın.- pişik halinde talk pudrası ve mısır nişastası önerilmez; talk pudrası bebeğinizin ciğerlerine zarar verebilir, şayet bir mantar infeksiyonu varsa mısır nişastası bunu kötüleştirebilir.- şayet kumaş alt bezi kullanıyorsanız bezleri yıkadıktan sonra 15 dakika kadar kaynatarak bütün mikropların ölmesini ve kimyasal maddelerin uzaklaştırılmasını sağlamalısınız.-bazı hazır alt bezleri içerdikleri emici bir jel sayesinde derinin kuru kalmasını sağlayabilirler. bu tarz alt bezlerinin kullanımı bazı bebeklerde pişik oluşmasını önleyebilir.- ancak unutulmaması gereken en önemli nokta alt bezlerinin sıklıkla değişmesi gerektiğidir.- bebeğinizin alt bezini saat başı kontrol edin ve ıslandığı vakit derhal değiştirin.- alt bezi değişiminde bebeğinizin altını dikkatle temizlemelisiniz. bu temizliği yaparken ılık, çok hafif sabunlu veya duru su kullanabilirsiniz.- bebeğinize yeni alt bezi bağlamadan önce altının iyice kuruduğundan emin olmalısınız.- bebeğinizin cildini nemden korumak için çinko oksit içeren kremler, a ve de vitamini içeren kremler veya vazelin kullanabilirsiniz.- alt bezinin üstüne sentetik malzemeden yapılmış kıyafetler giydirmeyin- şayet pişik devam ediyorsa kullandığınız alt bezinin tipini, alt temizliğinde kullandığınız "ıslak" mendilleri veya sabunu değiştirmelisiniz.- şayet kumaş alt bezi kullanıyorsanız bu bezleri yıkadıktan sonra kimyasal maddelerden ve mikroplardan arındırmak için en az 15 dakika süreyle kaynatmalısınız.aşağıdaki durumlarda hekiminize müracaat edin:- pişik bebek henüz 6 haftalık iken ortaya çıkarsa,- ıçi su dolu kabarcıklar ve ufak yaralar oluşmuşsa,- bebeğinizin ateşi varsa,- bebeğiniz kilo kaybediyor veya her zamanki kadar yemiyorsa,- ıçi su veya cerahat dolu büyükçe kabartılar meydana çıkmaya başlamışsa,- kırmızı döküntüler kollara yüze veya saçlı deriye doğru yayılıyorsa- yukarıdaki tedavi önerilerini bir haftadır uyguladığınız halde taktirde gelişi güzel bir düzelme görülmüyorsa derhal hekiminize başvurun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder