?

Pisik

Pişik

Pişik bilhassa vücudun eklem yerlerinde, deri kıvrımları arasındaki sürtünmeden veya cildin gelişi güzel tahriş edici bir maddeyle temasından oluşan kızarıklık. en çok tenasül organları etrafında, koltuk altlarında, meme altlarında, ayak parmakları arasında ve altında görülür.

konuşma dilinde pişik kelimesiyle daha ziyade bebeklerde ciltte görülen ve önem verilmeyen kızartı ve kabarcıklar ifade edilir. bu tarif yanlış olup, pişikler büyüklerde de sıklıkla görülebilir ve bundan başka yalnız büklüm yerlerinde değil, tahrişe maruz kalmış olan her yerde ortaya çıkabilir. bilhassa yaz aylarında naylon çorap giyenlerde, ayak parmakları arasında pişik çok görülür.

bebeklerde cilt çok duyarlı olduğu için aşırı sıcak, ter, idrar veya başka bir şeyle tahriş olabilir. şayet önlem alınmazsa oluşan pişikler, zaman geçtikçe açık yara durumuna dönüşebilir ve mikrop kapabilir.

tedavisi iki yönlü olmalıdır: birincisi pişiğin meydana gelmesini önlemek, ikincisi de pişiğin iyileşmesi ve enfeksiyona mani olunmasıdır. pişiğin meydana gelmesini önlemek için, gerek bebeklerde, gerekse büyüklerde sentetik çamaşır kullanılmasını engellemelidir. vücudun kıvrım yerleri nemli tutulmamalıdır. bebeklerin altı sıkça temizlenmeli, bir müddet oda havasında açık bırakılmalıdır. bebeklerin kıvrım yerlerine ve tenasül organları çevresine talk pudrası serpilmelidir. pişiği iyileştirmek için yukarıdaki tedbirlere ilaveten pomadlar kullanılabilir. enfeksiyon meydana gelmişse, hekim önerisi üstüne antibiyotik kullanılabilir. basit pişiklerde zeytinyağı da sürülebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder