?

Pnomotoraks - mide cikisi tikanmasi

Pnömotoraks - mide çıkışı tıkanması

Mide çıkışı tıkanması, sindirilen gıdaların mideden ince barsağa geçtiği yerde oluşan tıkanmadır. mide çıkışı tıkanması, yeni doğmuş yaklaşık 150 erkek bebekte 1 ve 750 kız bebekte 1 gibi oranla etkili olur. bu şekilde doğan bebeklerden takriben %15 inin ailesinde kusurlu geçmiş olmasına rağmen, asıl neden bilinmemektedir.

bebeğiniz mide tıkanması ile doğmuş ise, semptomlar genellikle bebek 2 ve 3 haftalık olduğu vakit başlar, ilk semptomlar, yenen gıdaların çıkarılması ve her ne kadar gerçek kusma kadar kuvvetli değilse de, kusma gibi ortaya çıkar. nadiren, kusma ile birlikte kan da gelir. kusma tipik olarak beslenme anında ya da beslenmeden kısa birsüre sonra meydana gelir; fakat saatlerce sonra da ortaya çıkabilir. kustuktan sonra bebek tekrar kendini aç hisseder ve beslenmek ister.

mide çıkışı tıkanması olan bebek, barsaklarına çok az yiyecek geçtiği için, çok az dışkılar. bir müddet sonra bebek kilo ve su kaybetmeye başlar. bebeğin gözleri içerisine çöker ve yanakları kırışır. bu görünümü ile bebek yaşlı bir insan gibi görünür. mide çıkışı tıkanması olan bebek, rahatsız görünebilir fakat büyük bir acı çekiyor gibi görünmez.

mide çıkışı tıkanması genellikle fiziksel muayene, bebeğin nasıl beslendiğinin öğrenilmesi ve karın bölgesinin muayenesi anında mide kapısı bölgesinde problem olduğunun belirlenmesi neticesinde teşhis edilir. şayet böyle bir problemli bölge hissedilemez ise, ultrasonografik muayene yapılabilir. mide çıkışı tıkanması ile doğmuş bir bebek damardan sıvı gıda verildikten sonra olası olan en kısa zamanda ameliyat edilmelidir.

ameliyattan 6 saat sonra bebeğiniz ağızdan beslenmeye başlayacaktır, verilen gıda miktarı yavaş yavaş artırılmalıdır. çoğu bebekler ameliyattan 2 gün sonra taburcu edilebilirler.

mide çıkışı tıkanması olan bir bebeğin iyileşme müddeti, teşhisin ne kadar erken yapıldığı ve bebeğin genel haline bağlı olarak çok kısa sürede gerçekleşir. ameliyat sebebi ile ölüm %1 den daha azdır.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder