?

Pnomotoraks

Pnömotoraks

Pnömotoraks, akciğeri dıştan saran zarlar (plevra) arasına gelişi güzel bir nedenle hava girmesine verilen addır. normal şartlarda bu zarlar arasında hava olmadığı için olumsuz bir baskı vardır. göğüs kafesinin yapısı ve bu olumsuz baskı bu nedenle akciğerler, içi hava dolu bir halde durabilirler. nefes alırken göğüs kafesi, kaslar yardımıyla genişlediği için, akciğer de genişler ve nefes borusundan hava girer. nefes verirken, göğüs kafesi bir miktar sıkışacağı için ciğerlerdeki hava da çıkar.

eğer gelişi güzel bir nedenle akciğerlerde ya da göğüs duvarında bir delik açılırsa, ciğerleri saran zarlar arasına hava girer ve olumsuz olması gereken baskı çoğalır. bu da ciğerin genişleyip hava dolmasına engel olacağı için, bu taraftaki akciğer büzüşür. bu esnada hasta, yalnızca sağlam taraftaki ciğerle solunum yapar.

pnömotoraks'ın tedavisinde, bu olaya neden olan delik kapatılıp, ciğeri saran zarların arasına ulaşan bir hortum sokulur. bu hortumun dışta kalan ucu, havayı yavaş olarak boşaltan bir sisteme bağlanır. hava boşaldıkça, ciğer yavaş yavaş genişleyerek normal haline gelir.

büyük bir kaza olmadan, akciğerin kendiliğinden (spontan), ya da öksürük gibi hafif etkilerle patlaması, ciğerin normal yapıda olmadığını gösterir. çoğu zaman, büllöz amfizem adı verilen akciğer hastalığı, arasıra tekrarlayan pnömotoraksa sebep olur. bu hastalıkta, akciğer dokusunun içerisinde farklı büyüklüklerde baloncuklar vardır. öksürük, ıkınma, ağır kaldırma, çarpma gibi aşırı olmayan tesirler bile, bu baloncuklardan birinin patlamasına sebep olabilir. uçak yolculuğu sırasında, kabin basıncını ayarlayan sistemlerin bozulması ya da tüplü dalgıçlıkta baskı altında soluma gibi hallerin de bu açıdan risk getireceği düşünülmektedir.

pnömotoraksın tekrarlama ihtimalini öğrenebilmek için, tedavi sonrası, tercihan bilgisayarlı tomografi çektirerek detaylı tetkik gerekir. buradan çıkacak sonuca göre zaman zaman ameliyatın da yer aldığı tedavi yöntemleri tatbik edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder