?

Podiatry nedir ?

Podiatry nedir ?

Podiatry ayak ve bilek sağlığı ile ilgilenerek, insanların genel sağlık ve sıhhatlerini daha iyi yapmayı ilke edinmiş tıbbın en son dallarından birisidir. maalesef henüz türkiye de olmayan bu dal, başta amerika olmak üzere dünyanın pekçok ülkesindeki tıp camiasında kendine saygı değer bir yer edinmiştir.

bu tıp dalını kendine meslek seçmiş hekimlere, podiatrist denir. podiatrist hekimi olabilmek için dört senelik üniversite bitirmek ve daha sonra dört sene daha okuyarak uzmanlaşmak gerekir.

podiatristlerin insan sağlığındaki yeri büyüktür. bir podiatrist genellikle diabetes (şeker hastalığı) ve onunla gelen yan tesirler ve kalp, damar hastalıkları gibi sistemik hastalıkların ilk teşhisini yapabilir. çünkü pekçok sistemik hastalıkların ilk belirtileri ayakta başlar. yalnızca bu değil, ayak biyomekanik açıdan en karmaşık parçamız olduğu için fonksiyondaki uyumsuzluk durumunda diğer uzak eklemler de, diz, kalça, omurga ve bel ağrıları gibi problemler yaratabilir.

ayrıca; nasır, batık tırnak, kalınlaşmış tırnak tedavileri, düz taban, ayak yapısından dolayı oluşmuş biomekanik sorunlar, bazi sporcuların karşılaştıkları ayak sorunları podiatri'nin uygulama alanına girmektedir.

podiatristler; yalnızca doctor değil, lazım eğitimi görenler cerrahlık ta yapmaktadır. iş kazaları, araç kazaları gibi nedenlerle ayakta oluşabilecek büyük hasarların onarımından tutunda en basit tırnak ameliyatlarına kadar ayakla ilgili bütün problemleri tedavi ederler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder