?

Popo estetigi

Popo estetiği

Son günlerde moda olan estetik konusu popo kaldırma ya da popo dikleştirmeaslında tartışmalı bir konudur. bu husus açılınca bir çok bayan kalkık, dışa bombeli selülitsiz popo hayal etmeye başladır.

ancak bu ameliyatın birtakım zorlukları vardır bilhassa hasta yönünden. ilk olarak bu ameliyatı izsiz yapmak olası değildir. kesinlikle popo alt ya da üst kısmında silikon protezi yerleştirmek için kesi yapılacak ve bu kesideb iz kalacaktır. şayet poponuz da hiç bir iz kalmasın ama her şey harika olsun diye düşünüyorsanız, bu derhal hemen imk & acirc; nsız diyebilirim.

halen bazı cerrahlar tarafından uygulanan dikişle popoyu kaldırma tekniği var. ancak bu tekniğin en önemli sorunu kalıcı olmamasıdır. genellikle 3 & ndash; 6 ay arasında bu dikiş gevşer ve tesirini kaybeder. ameliyat sonrası ilk birkaç ay ameliyata bağlı şişlik ve ödem nedeniyle güzel bir görüntü olabilir. ancak ödem inmeye başlayınca popo eski biçimini alır.

kalıcı olan tek yöntem ise silikon popo protezleri ile yapılan ameliyatlardır. burada silikon meme protezlerine göre daha sert olan protezler kullanılır. ancak ameliyat sonrası devrede oturma kalkma sıkıntılı olacaktır. bundan başka bilhassa alttan yapılan kesilerde iltihaplanma riski daha fazla olacaktır dolayısıyla hijyen çok önem kazanır bundan başka kuvvetli antibiyotiklerle enfeksiyon önlenmeye gayret edilir. bütün protez uygulamalarında olduğu gibi popo protezinde de kapsül olacaktır hasta otururken bunu hissedebilecek, ağrı sızı, yanma batma hileri olabilecektir.

popo bölgesinden yağ almak ya da liposakşın yapmak ise bir diğer popüler yöntemdir. ancak bu konuda çok dikkatli olmak ve yalnızca ideal hastalarda bu yöntemi kullanmak gerekmektedir. uygulamada daha çok popo alt kısmında yağ fazlalığı varsa o kısımdan yağ alıp girinti kısmını belirginleştirmek poponun bombeliğini arttırabilmektedir.

poponun yan taraflarına yani basen bölgesine ise rahatlıkla şayet yağ fazlalığı varsa liposakşın yapılabilir. popo üst bölgelerine ise alınan yağ özel işlemlerden geçirilerek tekrar enjekte edilebilir. yine hatırlatmakta fayda var. yağ enjeksiyonlarında verilen yağ birkaç ay sonra tamamen eriyebilir ya da bir kısmı kalıcı olabilir. ne kadarının kalacağını önceden kestirmek olası değildir. ancak son araştırmalarda çok ince kanüllerle yağ aspirasyonu yapılarak daha ufak yağ parçacıklarının alınmasının yağ topaklarının yüzeyini arttırarak kalıcı olan yağ dokusu miktarını arttırdığı saptanmıştır.

ameliyat dışında hoş bir popoya sahip olmanız için önerim bol bol spor ve bilhassa popo kaslarını çalıştıran hareketler örneğin basamak çıkma, merdiven gibi çalışmalar yapmanızdır.

kaynak: estetik plastik cerrahi prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder