?

Prostat buyumesinin tedavisi

Prostat büyümesinin tedavisi

Prostat büyümesi olan kişiler, yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekiyor. alkollü, asitli, gazlı içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları öneriliyor. soğuk havalar prostatın düşmanı. şikayetlerin arttığı bu dönemlerde sıcak oturma banyolarının olabildiğince yararı var. prostat hastalarının kabız kalmaması gerekiyor. kabızlık, şikayetleri daha çok arttırarak idrar yapmayı güçleştiriyor. prostat büyümesinde tedaviyi yönlendiren en önemli etken şikayetlerin şiddeti. işeme sonrasında mesanede kalan idrar miktarı, idrar akım hızı, böbreklerin durumu tedaviyi yönlendiren diğer ölçütler arasında. prostat büyümesinde genellikle öncelikle ilaç tedavileri uygulanıyor.

şikayetlerin ilaç tedavisine karşın şiddetini koruması, idrar yapamama, sık idrar yolu iltihabı, idrarda aşırı kanama, böbreklerde şişme, kan üre düzeyinin yükselmesi, mesane taşı oluşması ve prostat büyümesine bağlı fıtık oluşması, cerrahi müdahale için yeterli ölçütler. prostat büyümesinin tedavisinde sıklıkla alfa 1-bloker grubu ilaçlar kullanılmaktadır. bu ilaçlar prostat bezi içindeki düz kasları gevşeterek prostatın gerginliğini azaltıyor.

aynı zamanda damarlardaki düz kasları da gevşeten bu ilaçlar tansiyon düşmesine yol açıyor. son yıllarda geliştirilen seçici alfa 1-bloker grubu ilaçlar yalnızca prostattaki düz kasları da gevşetirken damarları etkilemiyor, bu sayede tansiyonu etkilemiyor. testosteronun prostat bezi üstündeki uyarıcı tesirini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan ilaç, testosteronun, etken formu olan dehidrotestosterona dönüşmesini engelliyor. beş alfa redüktaz enzimini bloke eden bu ilaç testosteron-dehidrotestosteron dönüşümünü önleyerek prostatın büyümesini engelliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder