?

Prostat enfeksiyonu iltihabi

Prostat enfeksiyonu iltihabı

Prostatit

prostatit terimi, birkaç ayrı sendromdur. bunlar:

1- akut bakteriyel prostatit,

2- kronik bakteriyel prostatit,

3- nonbakteriyel prostatit

3-a)enflamasyonlu nonbakteriyel prostatit

3-b)enflamasyonsuz nonbakteriyel prostatit

4- asemptomatik prostat enflamasyonu

akut prostatit

akut prostatit prostat bezimim enfeksiyonudur. hastalarda yüksek ateş, titreme, ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma, halsizlik vardır. hastaların çoğu idrar yapma zorluğu çekerler. hastaların hastaneye yatırılmaları gerekmektedir. serum ve antibiyotik tedavisi başlanır. bundan başka ağrı kesici, antienflamatuar tedavi yapılır.

hastanın ateşi düşüp şikayetleri geçtikten sonra bile oral antibiyotik tedavisine 30 gün süreyle devam edilmelidir.

kronik prostatit

kronik prostatitli hastalarda ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma gibi belirtiler vardır. ateş olmaz. prostatik sıvıda bol oranda lökosit tespit edilir. orta idrardan yapılan kültür temiz çıkarken, prostatik masajla alınan sıvının kültürü veya masaj sonrası alınan idrarın kültüründe üreme olması tanı koydurur. kronik prostatitin tedavisi olabildiğince problemlidir. üriner enfeksiyonlarda etkili olan ilaçlar kronik prostatitte etkili olmayabilmektedir. trimetoprim-sulfometoksazol ile 4-16 haftalık tedavi, %30-40 oranında kür sağlamaktadır. kültürleri olumlu olmaya devam eden hastalar için 6-8 aylık tedaviler gerekebilir. ancak antibiyotikler kesildikten sonra tekrarlama olabilmektedir. böyle hastalar sürekli baskılayıcı antibiyotik tedavisinden yararlanabilir. örneğin trimetoprim-sulfometoksazol' ün normal tabletinden günde bir adet veya nitrofurantoin100 mg., günde 2 veya 4 kez kullanılabilir.

nonbakteriyel prostatit

en yaygın prostatit sendromudur prostatın bilinmeyen bir nedenle enflamasyonudur. aynı kronik prostattaki gibi ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma gibi belirtiler vardır. bu hastaların kültürleri negatiftir ve üriner sistem enfeksiyonları yoktur. 2-4 hafta süreyle doksisiklin veya eritromisinle tedavi yararlı olabilir. şikayetlerin düzelmesinde antienflamatuar ajanlar ve antikolinerjikler faydalı olabilir.

asemptomatik prostat enflamosyonu

çok az idrar yakınmaları ve pelvik ağrı, asemptomatik prostat enflamasyonu için karakteristiktir. hastalar genellikle 20-45 yaşlarındadır. prostatik sekresyonda enflamasyon hücreleri yoktur ve enfeksiyon saptanmaz. nedeni; işeme anında mesane boynu ve sfinkterin gevşemesini önleyen bir fonksiyonel bozukluk olabilir..

antibiyotikler etkili değildir. alfa adrenerjik blokerler işemeyi kolaylaştırırlar. diazm ve kas gevşeticiler faydalı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder