?

Rahatlama ve stresin azaltilmasi

Rahatlama ve stresin azaltılması

Abd' de yetişkinlerin % 40' ı yüksek stresin yaşamlarının gelişi güzel bir döneminde sağlıklarını negatif etkilediğini bildirmektedirler. bazı ailevi problemler olabildiğince stres verici ve kolay değildir, hatta çözümü imkansız sorunlar söz konusu olabilir. bazı işler doğası gereği diğerlerinden daha stres vericidir, bazı işyerleri ise doğal olmayan bir şekilde diğerlerinden daha stres verici olmaya zorlanmaktadır.

günlük yaşamın sıklıkla rastlanan stres kaynakları kaslarımızı daha gergin hale getirir. vücudumuzun strese karşı "mücadele et veya kaç" biçiminde bir yanıt vermeye hazırlanması neticesi kaslarımızda bir gerginlik hissederiz. şayet işyerinizde veya evinizde biofeedback, progresif kas rahatlaması, otojenik eğitim, meditasyon, kendi kendine hipnoz, yönlendirilmiş imaj teknikleri ve hipnoz gibi yöntemler vardır. tercihiniz bu konudaki şahsi seçiminizi bağlıdır. "rahatlama yanıtı" nı tertipli olarak elde edebilen kişiler gün içerisinde pratik olarak bu teknikleri uygulamıyor olsalar da genel anlamda stresin olumsuz yönlerinden daha az etkilenirler. bu teknikler konusunda bilgi veren kitaplardan faydalanabilirsiniz.

1990' da abd' de 75 milyon insan sağlıklarını etkileyecek kademede stres yaşamışlardır, 25 milyon kişinin bu husus ile ilgili bir profesyonel ile konuştuğu varsayılmaktadır, 10-15 milyon kişi kesin olarak profesyonel yardım almıştır. bu kişilerin % 85' i aldıkları yardımın yarar sağladığını % 50' si ise olabildiğince memnun kaldıklarını belirtmektedirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder