?

Raynaud hastaligi

Raynaud hastalığı

Raynaud hastalığı bölgesel (lokal) kılcal damarların büzülmesi (spazm)ne bağlı olarak bilhassa parmaklarda, bazan da burun, dil gibi organlarda aralıklı olarak derinin solukluğu veya morarması ile karekterize olan durum. nedeni bilinmeyenler en fazla görülen biçimi olup daha çok sinirli genç kadınlarda görülür. ayrıca; atardamar tıkanmasına bağlı olarak bağ dokusu hastalıklarına, ilaç zehirlenmelerine, protein metabolizması bozukluklarına bağlı olarak da görülebilir.

parmaklarda nöbet nöbet olan solukluk veya morarmalar, soğuğa veya sinir gerginliğine bağlı olarak hızlanır ve çoğalır. renk değişikliği genellikle üç devrede olur. önce solukluk, sonra morarma, en sonra da kızarma görülür. hastalığın etkin devresinde ağrı olması pek sık değildir. ancak uyuşuklukla birlikte, hissizlik, sızlama veya yanma sıktır.

sebebi bilinmeyen raynaud hastalığı ikincil olarak meydana gelenlerden, iki taraflı olmasıyla, belirtilerinde hiçbir ilerleme olmaksızın en az iki yıldan beri bulunmasıyla ayrılır.

diğer hastalıkların üstüne eklenen tipin tedavisi, altta yatan nedenin tanınıp tedavi edilmesiyle mümkündür.. nedeni bilinmeyenler, vücudu soğuktan koruyarak ve hafif müsekkinler (yatıştırıcılar, sakinleştirici ilaçlar) kullanılarak kontrol edilebilir. nikotinin damarları büzücü hassasından dolayı bu hastalara sigara yasaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder