?

Refleksoloji

Refleksoloji

Refleksoloji'yi," ayaklar bedenin aynasıdır" sözüyle özetleyebiliriz. daha geniş anlamda refleksoloji, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vucudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesi olarak tanımlanabilir. refleksoloji & lsquo; denge' sağlayan bir terapidir. refleksoloji terapisi kişinin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini temin eder ve kişiye doğal dengesini kazandırır.

uygulama

refleksoloji, bedenin bütün bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarının ayaklarda olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. refleksoloji, özel el ve parmak teknikleriyle bu refleks noktalarına basınç ve ovma yoluyla uygulanır.

refleksoloji tarihçesi

refleksoloji'nin tarihi 5000 yıl öncesine, mısır firavunlarına kadar uzanmaktadır. tarihte refleksoloji'nin hindistan'da, japonya'da, çin'de ve amerika'nın yerli kızılderili medeniyetlerinde bilindiği kaydedilir. refleksoloji'yi çok sonra, 1900'lü yıllarda, dr. william fitzgerald tekrardan keşfedecektir. dr. fitzgerald refleksoloji'yi, bir ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır. zaman geçtikçe, amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan refleksoloji, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunmasıyla yavaş yavaş bugünkü biçimini almaya başlamıştır.

refleksoloji sırasında hissedilenler

refleksoloji, beden işlevlerini normalleştirir. normalleşmiş beden fonksiyonlarrı insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden temizlenmiş bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirerek ağrıları dindirir. bunların ötesinde refleksoloji keyifli, dinlendiren ve ağrı sızı vermeyen bir terapidir. refleksoloji terapisi sırasında, bazı organ ve sistemlerin harekete geçmesi doğaldır. bu sırada kişinin kendisini değişik hissetmesi mümkündür.. (sözgelimi, sindirim refleksine dokunulduğunda karnın guruldaması gibi. )

uygulanan durumlar ve yararları

refleksoloji, hem (hastalıktan) " koruyucu sağlık" hem de belli dertlerin hafifletilmesi açısından tatbik edilebilir. refleksoloji aşağıdakiler de dahil pek çok taktirde yardımcı olabilir:

stres, prostat sorunları



bilimseldir

evet. örneğin, amerika'da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre refleksoloji'nin, pms'yi (regl öncesi gerginliği) % 45 oranında azalttığı ıspatlanmıştır. (ref. the college of naturopathie and complementary medicine) bundan başka araştırmalar refleksoloji'nin hiçbir yan tesirinin olmadığını ve 20 dk. 'lık bir refleksoloji terapisiyle, vücut sirkülasyonunun % 10-15 oranında harekete geçirdiğini tespit etmişlerdir.

kimlere uyglanır ?

refleksoloji, hamileliğin ilk üç ayında öneri edilmez ve uygulanmamasına dikkat edilmesi gereken bir terapidir. bununla birlikte enfeksiyon durumunda, ateşlenme halinde, kanser ve damar tıkanıklığı hastalıkları söz konusu olduğunda kişiye refleksoloji uygulanmamalıdır.

refleksoloji'nin teşhis ve tedavide kullanımı

refleksoloji, tehşis söz konusu olduğunda harikadır. bir refleksoloji uzmanı, ayaklarına dokunduğu kişinin dertlerini büyük ihtimalle tehşis edebilir. tedavi konusuna gelince ise; diğer doğal terapiler gibi refleksoloji de, " koruyucu sağlık" çerçevesinde kendi üstüne düşeni yapar. diğer doğal terapiler'den değişik olarak refleksoloji, vücudun kendi iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir.

uygulama sıklığı

refleksoloji, kişinin öngörüşmede belirlenen ihtiyacına göre haftada 1 seans (1 saat 15 dk.) uygulanması tavsiye edilir. refleksoloji, sadece yukarıda değinilen sıkıntılarda değil, aynı zamanda kişinin kendi doğal dengesini kazanması için de olabildiğince etkilidir.

kaynak: ipek çaldemir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder