?

Rinoplasti - burun estetigi

Rinoplasti - burun estetiği

Estetik burun ameliyatı burun şeklinin estetik bir ameliyatla tekrardan biçimlendirilmesidir. bu ameliyatta büyük olan burun küçültülebilir, burun ucunun veya burun sırtının biçimi değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arası açıyı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir ya da kırık sonucunda çöken ya da küçülen burun kemikleri düzeltilerek büyütülebilir. burun estetiği ameliyatı sırasında, burunda nefes tıkanıklığına sebep olabilen deviasyonlar burun tıkanıklıkları düzeltilebilir. estetik rinoplasti ameliyatı, fizik görünüşünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir, fakat size uygun görünümü vermesi olası olmayabilir veya diğer insanların size daha değişik davranmasına yol açmayabilir.

hasta gözüyle burun estetiği

bana göre hastaların çoğunluğu burun ameliyatlarına belli ön yargılar ile bakıyorlar. en sık gördüğüm olgu ise, burun ameliyatının kesinlikle doğal olmayan bir netice vermesinin beklenmemesi gerektiği. halbuki bu inanç doğru değil. iyi ve başarı gösteren yapılmış bir burun ameliyatını hastanın annesi bile farketmeyebilir. genellikle de ameliyatta yapılması gereken farklılıklar son derece sınırlıdır. kemerli ve ucu cerrahi girişim gerekebilir. bu operasyonlar, ilk ameliyata göre daha kısa sürer ve genellikle lokal anestezi altında yapılır. bu tür estetik burun düzeltme ameliyatlarının şişlikler tamamen düzeldikten sonra tercihan altı ya da 12 ay sonra yapılması ideal olur. ancak tecrübe ve bilgi yönünden yetersiz cerrahlar tarafından yapılan hatalı ameliyatlar sonucunda meydana gelen önemli deformiteler veya biçim bozukluklarının düzeltilmesi çok daha güçtür. cerrahınız size ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda, yeme ve içme kuralları, sigara içiliyorsa en az 1 hafta önce kesilmesi, yüz yıkanması, gibi talimatlarda bulunacaktır. bu uyarılara dikkatle uymanız, ameliyatınızın daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır.estetik burun ameliyatı sonrası

burun estetiği sonrasında ilk 24 saat içerisinde yüzünüzü şiş hissedersiniz, burnunuz ağrıyabilir, ve künt bir başağrınız olabilir. bilhassa ameliyatın ertesi gün göz kapaklarında morarma ve şişme olabilir. bu durum birkaç gün içerisinde dramatik olarak düzelir. burun tamponlarından sızıntı biçiminde kanama devam edebilir. birkaç günde durur. üç gün sonra tamponlar alındığında nadiren tekrar kanama olabilir. bu taktirde tekrar üç gün tampon konması gerekebilir. ilk gününüzü baş hafif yukarıda olacak biçimde yatakta (banyoya gidiş hariç) geçiriniz.şişlik ve morlukların büyük kısmı iki hafta içerisinde geçer. şişliklerin % 90 civarı ilk ay içerisinde düzelir. geri kalan kısmı ise 6 - 12 ay içerisinde tamamen geçecektir. bundan başka birkaç hafta kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. dokularınız iyileşirken en az bir ay kadar burnunuzu çarpmaya karşı korumanız gerekmektedir. burun tamponlarınız birkaç gün içerisinde çıkarılır ve kendinizi daha rahat hissedersiniz. dikişlerin alınmasına gerek yoktur çünkü kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. alçı, 9-10 günde tamamen çıkarılır. yaklaşık 10-14 gün içerisinde hasta, okuluna veya, işine geri dönebilecek hale gelir. aşırı efor gerektiren aktivitelerden (hızlı yürüyüş, yüzme, eğilme, cinsel ilişkiler- kan basıncınızı arttıran her aktiviteden) 2-3 hafta uzak durulmalıdır. burnunuzu çarpmaktan veya sürtmekten ve güneş yanığından 8 hafta süreyle sakınınız. yüz ve saçınız yıkarken veya kozmetikleri kullanırken dikkatli davranınız. kendinizi iyi hisseder hissetmez kontakt lensleri kullanabilirsiniz. iki ay kadar gözlük kullanmayınız. gözlükler burun kemiklerine basınç yaparak kayma, açılmaya, burun şeklinin bozulmasına sebep olabilir. şayet olağandışı bir şikayetiniz olursa doktorunuzu arayınız.

burun estetiği ya da rinoplasti ameliyatı sonrası ilk günlerde, yüzünüz mor ve şiş iken daha iyi olacağınızı kolaylıkla unutursunuz. gün ve gün burnunuz giderek daha hoş görünecektir ve ruhsal durumunuz, duygulanımınız düzelecektir. halen, iyileşme yavaştır ve adım adım ilerler. küçük şişlikler bir yıl veya daha uzun müddet devam edebilir. bu arada ailenizden ve bazı arkadaşlarınızdan farklı tepkiler görebilirsiniz. burnunuzda büyük bir fark olmadığını söyleyebilirler. ya da bir aile geleneğini bozmuşsunuz gibi gücenik davranabilirler. böyle bir taktirde ilk olarak niçin ameliyat olmak istediğinizi hatırlayınız ve düşününüz. şayet öenceki beklentilerinizin büyük kısmı oluştuysa, amacınıza ulaşmışsanız size yapılan cerrahi girişim başarı gösteren olmuştur.

güzel burun nedir ?

bu sorunun bir yanıtı hem var hem yok. esasında hoş burundan bahsetmek yerine hoş yüzden bahsetmek doğru olur bence. bir burun yalnız olarak çok estetik olmayabilir ama bazı yüzlerde çok hoş durabilir. doğrusu, her yüze yakışacak değişik bir burun planlamak gerekiyor. öte yandan da belli miktarların olması lazım. bir çok değişik görüş olmakla beraber herkezin kabul ettiği 8-10 tane çok bilinen çok kabul görmüş oran var. bazıları da vinci nin olan bu formülleri kullanmak yine de ayrı bir birikim ve tecrübe gerektiriyor.

bu nedenle plastik cerrahınızın sanatsal estetik görüşü olması gerekiyor. yani hangi yüze nasıl bir burun şeklinin yakışacağını belirleyebilmelidir. tabii bunu belirledikten sonra da teknik olarak uygulayabilmeli istediği neticesi alabilmelidir.

kaynak: estetik plastik cerrahi prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder