?

Riskli pozisyonlar

Riskli pozisyonlar

Günlük aktivitelerimiz anında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin biçimi bel fıtığına yakalanma riskini önemli miktarda artırır veya azaltır.

insanın dikey pozisyonda bulunması omurganın alt kısımlarını önemli oranda baskı altında bırakır. çünkü bu kısmın yukarısında yer alan bütün vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üstüne biner ve bu ufak kısım tarafından taşınır. buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üstüne binen yükü, yani baskısı bariz biçimde daha fazla artırır.

yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içine baskı ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki baskısı ne biçimde etkilediği araştırılmıştır. görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırt üstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur. bundan başka sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır.

halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunmakta olan disklerdeki baskısı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. en kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. bu taktirde kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.

oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük giderek azalacak ve bel bu taktirde çok daha rahatlamış olacaktır.

öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki baskısı bariz biçimde artırır. şik & acirc; yetleri bir öksürmeyi takiben başlayan birçok hasta ile karşılaşmaktayız.

sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder