?

Romatizma ve diyet

Romatizma ve diyet

Bazı çalışmalarda yediklerimizin belirli artrit (eklem romatizması) çeşitlerini etkilediğine dair kanıtlar bulunmuştur ancak yediklerimizle yorgunluk ve depresyonun yoğun olduğu zamanlarda düzgün beslenme bozulabilir. ancak yiyecek hazırlarken bazı noktalar göz önünde tutulursa kolaylık sağlanabilir:

1. yemek hazırlama zamanları arasında istirahat edin

2. mutfakta çalışırken yorgunluğu önlenmek için ideal vücud pozisyonunda durun

3. mutfağınızı en ideal biçimde düzenleyin. örneğin en fazla kullanacağınız kap vb. gereçlerin ulaşılması en kolay yerlere yerleştirin

4. olasıysa elektrikli teneke kutu açacakları, elektrikli bıçak, mikrodalga fırın gibi kullanılması kolay cihazlar edinin.besin piramidi: rejimin düzenlenmesinde kullanılmak üzere bir besin piramidi geliştirilmiştir. buna göre yiyeceklerin çoğu alt iki kattan seçilmelidir. üstteki katlardan ise olası olduğunca az gıda seçilmelidir. vücudun gereksinimi olan her maddeyi almak için bütün besin gruplarından seçilecek gıdalarla günlük yemekleri hazırlamak öneri edilmektedir.sonuç olarak, rejim ve eklem romatizmaları arasındaki ilişkiyi açıklamaya yönelik bir çok çalışma olsa da ıspatlanmış bir veri yoktur. bütün hastalara sağlıklı ve dengeli bir beslenme öneri edilmektedir. rejim farklılıkları ise hekime danışmadan yapılmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder