?

Romatizma ve yuruyus

Romatizma ve yürüyüş

Yürüyüş herkes için çok yararlı bir egzersizdir. yürüyüş bir dayanıklılık egzersizidir, yani kalbinizi güçlendirir, akciğerlerinizin daha iyi çalışmasına yardım eder, yorgunluğa karşı daha dayanıklı kılar. kemikler üstüne kuvvet uyguladığı için kemiklerinizi güçlendirir ve kemik erimesinin gelişimini engellemeye yardım eder.yürüyüş kaslarınızı güçlendirir ve eklem esnekliğinizi korumanıza yardım eder. yürüyüşün, romatizması olan hastalarda kas ve ekleme yönelik faydaları çok mühimdir. çünkü romatizmaya bağlı hareketsizlik eklemlerde tutukluğa ve kaslarda da zayıflamaya yol açar. yürüyüş ile kaslar ve eklem etrafındaki yapılar güçlendikçe eklemler daha iyi korunabilir ve günlük yaşam aktivitelerinde daha problemsiz kullanılabilir. tüm bu fiziksel yararlara ek olarak yürüyüşün bir çok psikolojik faydaları da bulunur. tertipli yürüyüş daha iyi uyumanızı temin eder, kilo kontrolüne yardım eder ve moralinizi yükseltir. bundan başka eklem romatizmasına eşlik edebilecek yorgunluk gibi sorunlarla daha iyi başa çıkmanıza yardım eder.nasıl başlayalım ?yürüyüş çok basit bir egzersiz olduğundan, yararlı tesirleri genellikle göz ardı edilmektedir. esasında yürüyüşü pek çok insan için uygun bir egzersiz yapan işte bu basitliğidir. yürüyüş istediğiniz yerde, istediğiniz vakit, istediğiniz kadar yapabileceğiniz bir egzersizdir. özel bir kabiliyet, alet, cihaz gerektirmez ve ucuzdur. dünyanın dört bir yanındaki yürüyüş yapan insanlar grubuna katılmak istiyorsanız şu noktaları aklınızda tutmalısınız:her egzersiz programında olduğu gibi kesinlikle hekiminize danışarak size ideal yürüyüş süresini ve dozunu belirleyin.

şoku iyi absorbe eden esnek tabanlı rahat yürüyüş ayakkabıları giyin. ayakkabınızda bundan başka ideal taban takviyeleri ve parmaklarınız için rahat bir boşluk bulunması gerektiğini aklınızda tutun.

ayakkabınızın ayağınıza iyi ve rahat oturduğundan emin olun, ayakkabı almaya giderken kullanacağınız çoraplarla gidin ki size en ideal ayakkabıyı seçebileseniz.

rahat ve bol kıyafetlerle yürüyün. nemi alacak kumaşlar seçin. bundan başka yürüyüş sırasında değişen sıcaklığa uyum sağlayabilecek biçimde giyinin.

yürüyüş yolunuzu önceden belirleyin ve tanıyın.

ailenizi yürüyüş yolunuzdan ve müddetinden haberdar edin.daha eğlenceli ve sağlıklı bir yürüyüş için yapabileceğiniz bazı şeyler:yürüyüş öncesi ve sonrası ısınma ve soğuma için birkaç dakika vakit ayırın. bu ısınma ve soğuma dönemlerinde germe haraketlerini uygulayın. her bir germe hareketini ısınma sırasında 20-30 saniye, soğuma sırasında ise 45-60 saniye yapın.

yürüyüşünüzü kolaylaştıracaksa ve daha uzun uzaklıkları daha problemsiz yürümenize yardım edecekse baston gibi yardımcı cihazlar kullanın.

herkesin kendine özgü bir yürüme hızı olacağını gözönüne alarak kendinizi en rahat hissettiğiniz hızı saptayın. bu hızın hastalığınıza bağlı olarak günden güne de değişiklik gösterebileceğini unutmayın. hızlı bir yürüyüş dizlerinize fazla yük bindirebileceğinden, bilhassa başlangıçta yavaş yürümeyi tercih edin.

başlangıçta yürüyüş mesafesini kısa tutun. yürüyüş süresini uzatabilmek için gün içerisinde tekrarlanan kısa yürüyüşler ile hazırlık yapabilirsiniz. bir kerede uzun uzaklıklar yürümeyin. unutmayın ki 3 kez 10 dakikalık yürüyüşten alınan faydalar tek bir 30 dakikalık yürüyüşle aynıdır.

düz ve sert zeminlerde yürüyün. düzensiz zeminler ve basamaklar kalça, diz ve ayak ağrılarına sebep olabilir.

çevrenizi rahatça gördüğünüz aydınlık ortamlarda yürüyün.yürüyüşün basit olması nedeniyle herkes için ideal bir egzersiz olduğunu belirtmiştik. ancak bu basitlik bir biçimde renklendirilmezse sürekliliğini sağlamak güç olabilir. yürüyüşünüzü eğlenceli kılmak için farklı şeyler deneyebilirsiniz:yürüyüş yolunuzu değiştirebilir, eğlenceli ve enteresan yollarda yürümeyi planlayabilirsiniz.

bir arkadaşınızla birlikte yürüyebilirsiniz. hatta gruplarla yürümek hem eski arkadaşlarınızla birlikte olmak açısından hem de yeni arkadaşlar edinmek açısından eğlenceli olabilir.

yürüyüş gerçekten de herkesin rahatlıkla uygulayabileceği çok basit egzersizlerden biridir ve romatizmalı hastalar için de faydaları açıktır. ancak romatizmal hastalıklar kalça, diz ve ayak eklemlerini etkilemişse, bu hastalıkların akut yani alevli dönemlerinde yürüyüş zararlı olabilir. iyileşmenin hızlandırılması ve eklem hasarının engellenebilmesi için belirli müddet istirahat daha ideal olabilir. dolayısıyla, sizin için en ideal egzersizi ve yürüyüşün yararlı olup olmayacağını hekiminizden öğreniniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder