?

Sabah egzersizi zayiflatir

Sabah egzersizi zayıflatır

Sabah aç karnına yapılan yürüyüş stili egzersizler akşam yapılanlara göre daha yararlıdır, sabah egzersizi daha çok yağ yakımı temin eder.

sabah kalktığınızda 8- 12 saatlik bir açlıktan sonra yağ asitleri, kanda serbest ve yoğun halde dolaşır. bu taktirde bisiklet, yürüyüş, koşu, yüzme gibi egzersizler yaptığınızda, daha fazla yağ yakmak olası. çünkü normalde büyük depolar durumunda bulunmakta olan yağ sterollerinin, minik parçacıklar durumunda kanda dolaşması için egzersize başladığınız andan başlayarak 18 -22 dakika gerekmektedir. bu minik yağ asitleri sabah hazır halde kanda dolaştığından yağ yakımı daha erken başlar ve yakılmaları da kolaylaşır. sabah yürüyüş egzersizi yapıldığında metabolizma, gün boyu daha hızlı çalışır. sabah sporunda yakılan yağ oranı harcanan enerjinin yüzde 67' siyken, günün ilerleyen saatlerinde bu oran yüzde 50' ye kadar düşebilmektedir.

egzersiz yaparsanız kas kütlenizi koruyabilir, metabolik hızınızı arttırabilirsiniz. egzersiz anında kalbin atış hızı fazlalaşır. dolayısıyla kan daha hızlı vücuda pompalanır, kaslar daha kuvvetli kasılır ve akciğerler daha seri bir biçimde çalışır. bu yüzden, egzersiz yapan kişilerin egzersiz yapmayan kişilere oranla, alması gereken enerji miktarı daha fazladır. vücut bu lazım enerjiyi, aldığımız besinlerin bileşimindeki karbonhidratlardan, proteinlerden ve yağlardan karşılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder