?

Sac dokulmesi - cerrahi tedaviler

Saç dökülmesi - cerrahi tedaviler

Cerrahi tedavilersaçsızlık yüzyıllardır insanlığın önemli bir problemi olduğu için tıp biliminin ve bu nedenle cerrahi tıp dalının önemli bir uğraş alanı olmuştur. ilk saç nakli 1822 tarihinde diefenbach tarafından yapılmıştır.

1926 yılında hunt kelligen çok geniş olmaması halinde saçsız alanların arka arkaya yapılacak müdahalelerle çıkartılması ve saçlı alanların bu bölgelere ilerletilmesi ile düzeltilebileceğini bildirmiştir.

1931 yılına gelindiğinde passot saçsız alanın tedavisi için uzun dar tabanlı saçlı doku içeren transpozisyon flepleri tanımlamıştır. 1959 yılına gelindiğinde orentreich kel alanları panç greftlerle tedavi etmeye başlamış ve bu yöntem en sık kullanılan saç nakli yöntemi olmuştur.

1964 yılında vallis şerit greflerle panç greftleri kombine etmiştir. 1965 yılında fleming iki taraflı frontotemporal olepsiyi üçgen biçiminde saçsız alanı çıkartarak rotasyon fleplerini tanımlamıştır.1971 yılında ise coiffman kare biçiminde skalp grefleri devreye sokmuştur. 1984 yılına gelindiğinde goku genişletilerek geniş skalp defektleri tedavi edilmeye başlanmıştır. son yıllarda mikrocerrahi yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.daha önce kullanılan yöntemler olabildiğince zor ve ağır operasyonlarken son yıllarda geliştirilen yöntemlerle daha hafif, komplikasyon riski olmayan ve doğal görüntü oluşturan teknikler ortaya koymuştur:

kafa derisi gerdirmebu yöntem kafa derisindeki açık alanın küçültülmesi amacıyla uygulanır. yalnız olarak uygulanan bir yöntem olmaktan çok, saç ekimi ameliyatından önce kullanılan bir yöntemdir. lokal aneztezi ile uygulanan bu yöntemde tepe bölgesindeki açık alandan bir parça çıkarılır. böylece açık alan azalır. açık alanı yeterince küçültebilmek için 3-5 ay aralarla bir kaç defa tekrarlanmalıdır. alan yeterince küçülünce kalan bölgeye saç ekimi yapılır.kafa derisi esnetme / çektirmeekspender yardımıyla saçlı bölgenin kafa derisi genişletilir. daha sonra açık alan çıkartılarak genişletilen saçlı bölge karşılıklı olarak dikilir. bu yöntemde kafa derisine yerleştirilen balonlar bazen belli aralıklarla şişirilir. bu iştenmeyen bir görünüm oluşturabilir.flep yöntemibu yöntem ile dökülme ihtimali az olan bölgeden bir parçanın kaldırılarak damar yapısı bozulmadan ve tamamen bağlantı koparılmadan açık alana tranferi yapılır. flepin damarlanması çok mühimdir gerekirse dopler ile damarın yeri ve seyri tespit edilmelidir. flep teknolojisi juri tarafından ilk defa 1981 yılında tempero-parieto-oksipital bölgeden alınan bir flep ile uygulanmıştır. genellikle 4cm eninde 25 cm uzunluğundadır. flepin dolaşımını superficial temporal damar temin eder. doğal olmayan bir görüntü ve dikiş izlerinin belirgin olması nedeniyle çok kullanılan bir yöntem değildir.makrogrefting yöntemikafa derisinin arka bölgesinden alınan tüm flep 15-20 saç teli bulunmakta olan makrofleplere bölünür ve açık bölgeye nakledilir. doğal olmayan bir netice ortaya çıktığından artık çok sık olarak kullanılmamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder