?

Sac dokulmesi - dogal tedavi yontemleri

Saç dökülmesi - doğal tedavi yöntemleri

Doğal tedavi yöntemleri

çinkoçinko aynı zamanda çok etkili bir anti-androjen olan bir vitamin-mineraldir. çinko, b6 vitaminiyle birlikte kullanıldığında 5 alfa-redüktaz enzimini bloke ederek testosteronun dht'ye dönüşmesini önler. ne var ki çinkonun androgenetik saç dökülmesine karşı etkinliğini ortaya koyan çok az sayıda araştırma mevcuttur.propecia gibi başka 5 alfa-redüktaz inhibitörleriyle karşılaştırıldığında çinko çok daha güvenlidir, çünkü çinko vücudumuzda zaten bulunan bir vitamindir ve yan tesiri yoktur.

saw palmettocüce amerikan hurması olarak da bilinen palmiye türü bir ağacın meyvelerinden elde edilen özüt, tablet durumuna getirilmiştir. anti-androjen olarak bilinmektedir. saç dökülmesi tedavisindeki etkinliğini kanıtlamaya yönelik bir çalışma olmamasına karşın, bilim adamlarının tavsiyeleri doğrultusunda bu ilacın erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde etkili olabileceğini belirlenmiştir.

radixcinsiyet hormonlarının kanda taşınabilmesini sağlayan bir proteinin aktivitesini ve testosteron bağlama özelliğini etkileyen bir bitki tipidir. saw palmetto'yla karşılaştıracak olursa, radix urticae ve onun saç dökülmesi tedavisindeki yeri ile ilgili çok az olduğu bilgisine varılmıştır.

b6 vitaminiçalışmalar çinko ile birlikte kullanılan b6 vitamininin testosteronun ciltte dht'ye dönüşmesini engellediğini göstermektedir. dolayısıyla bu ikilinin akne ve androgenetik saç dökülmesi gibi androjenlere bağlı durumların tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir.balkabağı çekirdeği yağıamerika'da yetişen bir tür bal kabağı türü olan (pumpkin) çekirdeğinden çıkarılan yağ kullanılıyor. anti-androjen etkiye sahiptir. saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.yeşil çay (camelia sinensis)japonya ve bazı asya ülkelerinde olabildiğince boldur. günlük kullanımı son derece yaygındır. yeşil çayın bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. bu sebeple çok iyi araştırılmıştır. yeşil çayın yağı anti-androjenik etkiye sahip olduğunu öne sürmektedirler. bu iddia sayesinde, etkinliğini direkt ispatlayan hiçbir çalışma olmamasına karşın yeşil çay androgenetik saç dökülmesinin popüler tedavilerinden biri durumuna geldi. yeşil çay içeren bazı şampuanların saça ve deriye faydalı olduğu söylenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder