?

Sac dokulmesi - ilacla tedavi

Saç dökülmesi - ilaçla tedavi

İlaçla tedaviilaçla tedavileri anlatmadan önce saç dökülme nedenleri bölümünde anlattığımız saç dökülme tiplerinden hangisinin mevcut olduğunu tespit etmenin önemi bir defa daha vurgulanmalıdır. zira tedavi seçenekleri nedene yönelik olmalıdır. örneğin hipotroidi varsa direk bu hastalığın tedavisi yapılmalıdır. ilaç sanayi hızla ilerleyen bir sektördür. saç dökülmesi ergenlik dönemindeki bütün erkeklerin %50sini etkileyen bir rahatsızlık olduğundan bu büyük pazar nedeniyle bir çok araştırma yapılmakta ve çeşit çeşit ilaçlar üretilmektedir. ne yazıkki bu güne kadar fda onaylı sadece iki ilaç üretilebilmiştir. bu ilaçlarda başka hedefli araştırmalar neticesi ortaya çıkmıştır ve dökülen, tamamen yok olan saçlar üstünde etkili değildirler.

ancak dökülmekte olan cansız saçları kuvvetlendirmekte ve saç dökülme hızını yavaşlatmaktadırlar. kullanıldıkları sürece etkilidirler ve bazı istenmeyen yan tesirleri olabilmektedir.minoxidilminoxidil in androgenetik saç dökülmesi nedeniyle küçülmüş olan kıl köklerini büyülterek ve tekrardan kuvvetlendirerek etki yapar. bundan başka kılların büyüme fazını müddet olarak uzatarak, belli bir uzunluğa gelmeden dökülmesini engellemektedir. minoxidil ilk defa damar genişletici tesiri nedeniyle kullanılmaya başlanmış, kıllanmayı artırıcı tesiri gözlenince saçsızlık tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. damar genişletici tesiri ile saçlı derideki kan akımını artırdığı için mi yoksa direk bir etki olarak mı ortaya çıktığı tartışılmalıdır. %2 ve %5 lik konsantrasyonlar durumunda piyasada mevcuttur.

minoxidil su, alkol ve glycol karışımının içerisinde, saçsız bölgeye sürülen bir losyon olarak kullanılıyor.

minoxidilin

-bazı ilaçlarla birlikte,

-bazı beslenme bozukluklarında,

-kanser tedavisi sırasında,

-hipotrioidide,

-hamilelikte ve emziren kadınlarda,

-50 yaşın üzerinde

kullanılması sakıncalıdır.

minoxidil istenmeyen bölgelerde kıllanma yapabilir. üretici firma minoxidilin alın bölgesinde değil, tepe bölgesindeki saç dökülmelerinde daha etkili olduğunu bildirmektedir. bundan başka ilacın en az 4 ay kullanılmadan gerçekten faydalı olup olmayacağının bilinemeyeceğini de bildirmişlerdir. minoxidilin mevcut saçların dökülmesini engelleyici ve zayıf olanları kuvvetlendirici bir tesiri vardır.spironolakton (aldactone® )

spironolakton yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. ancak bazı sınırlı sayıda araştırmalarsa saç dökülmesini önlediği saptamıştır. birincil olarak saç dökülmesi tedavisi için tavsiye edilen bir ilaç değildir.azeleik asit (azelex®, skinoren® )

azelaik piyasada %20lik krem formunda bulunmakta olan ve sivilce tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. yan etki olarak kıllanmayı artırdığı tespit edildiğinden saç dökülmesi tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. yan etki olarak deride döküntü, dermatit ve deri renginde açılma gibi aşırı hassasiyet reaksiyonları gözlenmektedir.cimetidine (tagamet® )

cimetidine mide asit salgısını azalttığı için ülser tedavisinde kullanılır. yan etki olarak kıllanmayı artırır.tretinoin (retin-a® )

tretinoin akne ve bazı başka cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. bu endikasyonlarının yanısıra saçın damarsal ve hücresel gelişmesini sağladığı için saçsızlık tedavisinde de kullanılabilir. yan etki olarak deri renginde değişiklik ve derinin ışığa hassasiyetine sebep olur.ketokonazol (nizoral® )

ketokonazol mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaçtır. krem, şampuan ve tablet formları vardır. krem veya şampuan formlarını saça gelişi hoş bir tesiri yoktur. tablet formunun ise testosteron üretimini azaltıcı anti-androjen etkiye sahip olduğu bilinmektedir. aşırı kullanım ve duyarlılık neticesi karaciğer yetmezliği yapabilir.dıane 35®

bir doğum kontrol hapıdır. vücutta kıllanma yapar. bayanların vücudunda az oranda bulunmakta olan erkeklik hormonlarını bloke eder. erkek tipi saç dökülmesi olan kadınlarda bu ilaç kullanılabilir. sarılık, migren, kaşıntı gibi yan tesirleri vardır.flutamide (eulexin ®)

prostat kanseri gibi bazı hastalıkların tedavisi için geliştirilmiş bir ilaçtır. hücrelerde androjen moleküllerinin bağlanmasını önler.yılan yağı

%40'ı yılan yağı olan ve doğal maddelerden yapılmış yılan yağı saç dökülen alana sürülür. 3 saat sonra yıkanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder