?

Sac dokulmesi nedir ?

Saç dökülmesi nedir ?

Saç dökülmesi nedir ?saç dökülmesi ve seyrekleşmesi yaygın ve bölgesel olarak karşımıza çıkar. yaygın saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında özellikle; ateşli hastalıklar, demir-protein-çinko eksikliği, tiroid hastalıkları (tiroid bezinin az veya çok çalışması durumlarında), hamilelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, zayıflama için aşırı rejim yapma, kanser hastalıklarının seyrinde bazı ilaçlar ve kimyasal madde kullanımı, merkezi sinir sistem hastalıkları ve stres yer alır. bunların dışında bir de kadınlarda görülen, erkeklerdeki olağan kelliğe benzer (androgenetik alopesi) mevcuttur.

bu duruma en fazla over kistleri, hormonal bozukluklar ve andrenal tümörler sebep olabilirler. bu nedenlerden dolayı androgenetik tip alopesi çok iyi araştırılmalı ve tetkikleri yapılmalıdır.

yaygın saç seyrekleşmesi ve dökülmesinin yanı sıra zaman zaman bölgesel saç dökülmesi de olabilir.

en sık karşılaşılan bölgesel saç dökülmesine örnek olarak mantar hastalıkları, saç kıran, bazı kozmetiklerin fazla kullanılması ve devamlı bir bölgeden saç koparılması sayılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder