?

Saglikli beslenme icin

Sağlıklı beslenme için

Yaşamak için beslenmek koşul. bundan tat ve keyif almak da insanı insan yapan özelliklerin başında geliyor. ancak sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı beslenme en önemli şart. bunu başarmak da insanın elinde ve hiç zor değil. yapılması gereken, bir kaç ufak ama önemli noktayı göz ardı etmemek ve sağlıklı bir hayata doğru ilk adımı atmak.

işte size bazı ipuçları...

. besinlerden aldığınız enerji kesinlikle dengeli olmalıdır. bir günde alacağınız enerjinin %50-60' ı karbonhidratlardan (tahıllar), %30' u yağlardan, %10-15' i de proteinlerden (et ve süt ürünleri, kuru baklagiller) karşılanmalıdır.

. taze besinler kullanılmadan önce çok iyi yıkanmalı ve kurulanmalıdır.

. sebzeler ve meyveler gerekli ise soyulmalı ve olası olduğunca kabuklu olarak ve çiğ, ya da az suda hafif pişmiş olarak tüketilmelidir.

. yeşil sebzeler pişirilecekleri vakit kesilmeli ve olası olduğunca buharda pişirilmelidir. kök sebzeler hafif tuzlu ve ancak üstünü örtecek kadar az suda pişirilmelidir.

. ekmeği kızartmak ya da pastörize sütü kaynatmak, vitamin kaybına ve proteinlerin bozulmasına sebep olur.

. satın alacağınız ambalajlanmış gıdaların üstündeki etiketleri kesinlikle okuyunuz. paketin üzerinde; içindekiler, kalori, mineral, vitamin ve besin içerikleri ile üretim ve son kullanma tarihleri yazmayan ürünleri almayınız.

. yağlar yaşamak için ihtiyacımız olan 6 esas besin maddesinden biridir. enerji verirler ve a, d, e, k vitaminlerinin vücudumuza alınarak faydalı olmasını temin ederler.

. yemek yaparken kızartma yerine fırın, ızgara, buğulama ve haşlama gibi yöntemleri tercih ediniz.

. kuyruk yağı ve tereyağı gibi, et ve süt ürünlerinde bulunmakta olan hayvansal yağlar, doymuş yağlardır ve kandaki kolesterolü yükseltirler.

. etlerin görünür yağlarını temizleyiniz. tavuk ve balığın yağlı olan derisini yemekten kaçınınız.

. yemeklerinizde tuz yerine taze doğal otları ve baharatları kullanmaya itina gösteriniz.

. ayçiçeği, mısırözü, zeytinyağı gibi bitkisel sıvı yağlarda ve margarinlerde bulunmakta olan doymamış yağlar, kandaki kolesterolü düşürürler.

. beslenmenizde tereyağı yerine sıvı yağları ve doymamış yağlar açısından zengin margarinleri tercih ediniz. çünkü, tereyağı düşük kalorili içecekler tercih ediniz.

. porsiyonları olası olduğunca ufak tutunuz, az az, sıkça besleniniz. ekmek olarak olasıysa kepekli buğday ekmeğini tercih ediniz. çünkü kepek bağırsakların daha tertipli çalışmasına yardımcı olur.

. yemeği ağır tatlılar yerine meyve, komposto ya da hafif tatlılar ile tamamlayınız. tereyağlı ve kremalı tatlıları tercih etmeyiniz.

. kahvaltıya taze meyve ya da bir bardak portakal suyu ile başlayınız.

. salam, sosis, sucuk gibi hayvansal yağlardan ve kolesterolden zengin gıdalardan kaçınınız.

. günde en az 2 litre su içmeye gayret ediniz.

. pizza yiyeceğiniz vakit mantarlı, yeşil biberli, soğanlı, domatesli ve peyniri azaltılmış olanları tercih ediniz.

. sardalya, ton balığı, somon balığı, uskumru, midye, istiridyeye yengeç gibi deniz ürünleri, doymamış yağlar ve esansiyel yağ asitlerinden zengindir. karides, kalamar ve ıstakoz ise yüksek miktarda kolesterol içerir. tercihinizi yaparken bunlara dikkat ediniz.

. salatalar karbonhidrat, vitamin ve lif açısından zengin besinler olduğu için bol oranda tüketilmelidir. tatlandırmak için sos ve krema yerine çok az sıvı yağ, sirke ya da limon kullanınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder