?

Saglikli bir hayat icin egzersiz

Sağlıklı bir hayat için egzersiz

Olumsuz dış faktörlere sıklıkla maruz kalan şehir insanının rahatlamasını sağlayan egzersiz, tertipli yapıldığında yaşam kalitesini yükseltiyor.

hava kirliliği, aşırı stres, gürültü, kalabalık, düzensiz beslenme; bütün bunlar şehir insanının yaşamını negatif etkileyen faktörlerden yalnızca birkaçı. iş temposunda kişinin kendine zaman ayıramamasının, bilhassa oturarak çalışmanın vücut için son derece sakıncalı olduğunu gösteren uzmanlar, " bu nedenle hiç değilse kısa aralıklarla da olsa egzersiz yapmak, bizim yenilenmemizi ve kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır.

egzersiz yapmak için ille de bir spor salonuna yazılmak gerekmiyor. dans kursuna katılmak, kısa mesafeli yerlere arabayla değil de yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak da vücudumuz için birer egzersiz" diyor.

her şeyden önce kişinin kendisini iyi hissetmesine yardımcı olan egzersizin, kolesterolü düşürürken, kan sekerini dengelediği, sağlıklı bir kiloda kalmayı sağladığı bildirildi.

uzmanlar, tertipli yapıldığında tansiyonu ve kan dolaşımını da düzenleyen egzersizin stresi, damar tıkanıklığı ve kalp krizi geçirme riskini azalttığı görüşünde. yararları bunlarla da sınırlı olmayan egzersiz bundan başka bağırsak hareketlerini düzenliyor ve iyi sıvı alımıyla birlikte kabızlık sorununa çare oluyor. kişinin yapacağı egzersizin yaşına, kondisyonuna ve sağlık şartlarına ideal olması gerektiğini dile getiren uzmanlar, " özellikle belli bir yaşın üstünde egzersiz yapanlar ve yeni başlayanlar dikkatli olmalı. ailesinde kalp hastalığı hikayesi bulunmakta olan, sigara içen, kolesterol, tansiyon, şeker sorunu olan, fazla kilo veya stresli bir yaşam stili bulunmakta olan bireylerin muhakkak bir doktor kontrolünden geçtikten sonra spora başlamalarında fayda var. hangi egzersizin ne sıklıkta ve ne kadar süreyle yapıldığı da önem taşıyor.

yürüyüş başta olmak üzere koşu, yüzme ve tenis en fazla öneri edilen sportif etkinlikler. bu sporlar, haftada en az 3-4 gün yapılmak üzere en az yarım saat, ideali 45 dakika sürmelidir. bu müddet içerisinde egzersiz gelişi güzel bir kesintiye uğramamalıdır. uzmanlar, bu egzersizlerin açlıkta veya hafif bir yemeği takiben iki saat sonra yapılması gerektiğini vurguluyor.

sağlıklı kişilerde, kalp ve akciğer sağlığı için yürüyüşle kalbin hızının " hedef nabız sayısı" na ulaşmasının önemine dikkat çekiliyor" ifadelerini kullanıyor.

uzmanlar, ilk olarak maksimal kalp hızı bulunduğunu kaydederken maksimal kalp hızının 220 hareketsiz sayısından kişinin yaşı çıkartılarak hesaplandığını söylüyor. hedef nabız sayısının maksimal kalp hızının yüzde 50-75'i kadar olması gerektiği, nabız saymak için boynun her iki tarafındaki atardamarlardan (şah damarı, karotid arter) birine işaret ve orta parmakla hafifçe bastırmak, 10 saniye sayarak bu rakamı 6 ile çarpmak gerektiği bildirildi.

hedef nabız sayısına ulaşmak için acele edilmemesi gerektiğini, vakit içerisinde ilerleme sağlanarak 6 ay içerisinde amaca ulaşılması gerektiği ifade edildi.

uzmanlar, çok sıcak, nemli ve aşırı güneşte egzersiz yapılmasının da sakıncalı olduğuna dikkat çekerken; egzersize ısınma hareketleriyle yavaş başlanması ve yavaş sonlandırılmasının önemini vurguluyor.

göğüste rahatsızlık, kol, boyun, sırt ağrısı ve aşırı yorgunlukta hekime başvurulması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, " kaliteli ve üretken bir yaşam sürmek ve hastalıklardan korunmak için spora uygun olarak çocukluk yıllarında başlamak gerekiyor. ancak spora başlamak için asla geç kalınmış sayılmaz. 70 yaşında eklem sertliği ve kemik erimesi olan, hiç egzersiz yapmamış ev hanımlarına bile ilaç tedavisinin yanısıra tedavi olarak egzersiz yapılması öneriliyor" diyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder