?

Saman nezlesi

Saman nezlesi

Saman nezlesi nedir ?

saman nezlesi tanımı yanlış adlandırılmaktadır. çünkü saman bu olaya neden olmaz. hastalık; akan / kaşınan burun ve göz, hapşırma, boğaz kaşıntısı ve burun, boğazda çok oranda akıntıdan oluşmaktadır. havayla solunan parçaçıklara karşı gelişen alerji buna neden olmaktadır.

yaz gribi ise bilinen dekonjestan kullanın.

7. yatağınızın baş tarafı yukarı kaldırılmış bir biçimde uyuyun. bunun için yatağınızın baş tarafındaki ayakların altına birer tuğla koyabilirsiniz.

8. genel sağlık kurallarına uyun.

hergün egzerzis yapın.

sigarayı bırakın ve diğer hava kirliliğine neden olan şeylerden uzak durun.

dengeli beslenin karbonhitratları aza indirin.

dietinizi vitaminler ve özelliklede c vitaminiyle destekleyin.

10. doktorunuzun tavsiyelerine uyun

kış aylarında iyi bir nemlendirici kullanın. çünkü kuru ev içi havası pekçok alerjik kişinin kötüleşmesine neden olmaktadır. ancak nemlendiricide mantar üreme şansına da dikkat edin.

doktorunuz sizin için ne yapabilir ?

kulak burun boğaz uzmanınız tam bir kulak, burun, boğaz, baş ve boyun muayenesi yapacaktır. dikkatli bir değerlendirme sonucunda doktorunuz şikayetlerinize gelişi güzel bir enfeksiyonun yada yapısal bir bozukluğun yol açıp açmadığına ve bunlara yönelik ideal tedaviye karar verecektir.

alerji tedavisinde bir çok ilaçtan yararlanılmaktadır ve dokturunuz bunlar arasından size en ideal olanını seçecektir. bunlar arasında antihistaminikler, dekonjestanlar, kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. şüphelenilen bir alerjinin medikal tedavisi aynı zamanda çevre kontrolü danışmalığınıda kapsamaktadır. sonuçta ayrıntılı bir hikaye ve iyi bir muayeneden sonra doktorunuz hangi maddeye karşı alerjiniz olduğunu tespit etmek için testler önerebilir.

solunum havasındaki alerjenlerin tek tedavisi spesifik olarak o alerjene karşı antikor oluşturacak enjeksiyonlar yapmaktır. bundan önce hassasiyetinizin gerçek sebebi bulunmalıdır. alerji araştırmaları ya kan tahlili yada deri testi şeklindedir. modern testler yalnızca hangi maddeye karşı alerjiniz olduğu değil bu alerjinin seviyesi de ortaya çıkmaktadır. bu, şayet enjeksiyon gerekiyorsa başlanabilecek en yüksek dozla itibaren tedaviye yanıtı en kısa zamanda almamızı temin eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder