?

Sardalya tuzlama tarifi

Sardalya tuzlama tarifi

Sardalya tuzlamasardalya tuzlama malzemeleri:

500 gr sardalya

tuz (dişli sanayi tuzu)

sardalya tuzlama tarifi:

sardalyaları yıkayıp pullarını bıçak kullanmadan dikkatlice ayıklayın. ensesinden tutup kafalarını kopararak karınlarını temizleyin. arınmış balıkları iyice yıkayın ve kılçıklarını ayıklayıp iki parça fileto durumuna getirip kapatın.tuzlama yapacağınız miktara bağlı olarak bir teneke veya cam kavanoz temin edin. kabın dibine yaklaşık bir santim kalınlığında tuz yayın. tuzun üstüne kapatılmış filetoları bir ters bir yüz olarak dizin. üzerlerini tuz ile örtün ve tekrar filetoları bir ters bir düz dizip üzerlerini tuzla örtün.balıklar bitinceye kadar bu işlemi tekrarlayın. son olarak üzerine bir tabak veya tahta koyup onun üstüne de ağırlık (örneğin temiz bir taş) koyun. filetolar, şayet buzdolabında saklanacaksa 1 haftada hazır olur.servis yapmadan önce tuzlamaları yıkayın ve iki saat elma sirkesinde bekletin. üstüne zeytinyağı limon sıkın.

not:

1. balıkları fileto çıkarmadan ve kafasını koparmadan, solungaçlarından tutup karnını yarmadan temizlemek te mümkündür. bu durumda tuz balık eti ile fazla temas etmiyeceği için daha lezzetli olur. ancak balıkların kafalarını taşla ezmek gerekmektedir.2. sofra tuzu yerine iri çekilmiş sanayi tuzu kullanılması öneri olunur.3. tuzlama 15 günden fazla saklanacaksa salamurasını 15 günde bir yenilemek gerekmektedir. bu yemeğe ideal diğer balıklar: hamsi, kolyosafiyet olsun...

(sardalya tuzlama yemek tarifi, sardalya tuzlama yemeğinin yapılışı, sardalya tuzlama yemeği pişirmek, sardalya tuzlama yemeği nasıl yapılır ? )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder