?

Seboreik keratoz

Seboreik keratoz

Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına karşın siğillerden olabildiğince farklıdırlar. seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. bir tane olabildiği gibi gruplar durumunda de bulunabilir. genellikle kahve renkli olmakla birlikte, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler. büyüklükleri çok değişken olabilir. üzeri mumumsu görünümdedir. zaman zaman kahve renkli bir mum deriye damlamış gibi bir görüntü verirler.

seboreik keratozun nedeni nedir ?

seboreik keratozun gerçek sebebi bilinmemektedir. bununla birlikte herkes de bu oluşumdan birkaç adet bulunabilir. yaş ilerledikçe daha sık olarak görülmeye başlarlar. bazı kişilerde vakit içerisinde çok sayıda seboreik keratoz gelişirken, bazılarında daha az oranda oluşur. seboreik keratozlar gebelikte, östrojen tedavisi alanlarda veya bazı medikal problemlerle bir arada görülebilir.

nerelerde görülürler ?

seboreik keratoz saçlı kaşıntı olması veya üstünde gelişi hoş bir tahriş bulunması halinde cildiye uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. deri kanserleri erken evrede yakalanırsa daha iyi bir biçimde tedavi edilebilir.kaynak: dermatoloji uzmanı dr. şafak metekoğlu güneş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder