?

Sebzeler ve meyveler

Sebzeler ve meyveler

Lahananın bir çeşidi sayılan karnabahar daha çok akdeniz ege, marmara bölgesinde yetiştirilmektedir. lahanada yapraklar sebze olarak kullanıldigi halde, karnabaharda yenilen kisim genç çiçek tomurcuklarıdır. karnabahar daha lezzetli, besince fosfor, potasyum ve vitaminler bakımından zengindir.c vitamininden zengin olan karnabahar bilhassa dokular için kolejen üretimini temin eder ve demirin emilimini de artırmaktadır.

k vitamininden zengindir, kemik oluşumuna katkıda bulunarak kemik erimesini engeller. bilhassa gut hastalığı ve şeker hastalarında yararlıdır, kansere karşı koruyucudur, hazmı kolaylaştırır. yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. kabızlığı engeller.

olgun domateste bol oranda bulunmakta olan ve bir karoten maddesi olan likopen domatese kırmızı rengini veren maddedir, gözleri korumakta ve kanı zararlı maddelerden arındırarak dolaşımını hızlandırmakta, hücreleri serbest radikal hasarından korumakta, ultra viyole ışınlarına karşı korumaktadır. likopenin kolesterol düşürücü özelliğe de bilinmektedir. likopen maddesi domates piştikçe çoğalmakta, vücutta gerektiğinde a vitaminine dönüşmektedir.

kestane

kayıngiller familyasındandır. 20-25 m boyunda bir ağaçtır. meyveleri kahverengi ve iridir. potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri ile c, b1, b2 ve pp vitaminlerini içeriyor. şeker, protein ve yağ açısından zengin olan kestanenin, 100 gramında 200 kalori bulunuyor. nişasta, mineral tuz, bilhassa potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kestane, kış mevsiminin negatif şartlarına, fiziksel ve beyinsel yorgunluklara karşı olabildiğince etkili bir koruyucudur.

kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini düzenliyor. kasları güçlendiriyor. kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önlüyor. kestane, en fazla potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor çünkü 100 gramında tam 500 mg potasyum bulunuyor. çocuk, genç ve yaşlılar için çok değerli bir enerji kaynağı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder