?

Sebzelerin yararlari

Sebzelerin yararları

Sebze ve meyveler ne kadar çiğ ve taze yenirse faydaları da o kadar çok oluyor. eski insanların sağlıklı ve uzun yaşamış olmalarının sebeplerinden biri de, yiyeceklerini çiğ yemiş olmaları. sebze ve meyveyi az yiyenlerde çeşitli hastalıklar daha çok görülüyor ve bunlar cılız, boysuz, dayanıksız ve kısa ömürlü oluyor.

amerika bitişik devletleri'nde (abd), tüketimde ıspanak salatası başı çekiyor. demir yönünden zengin, koyu yeşil yapraklı ve hoş tadı olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere kıyasla daha çok protein içeriyor. salatada yenilen çiğ ıspanak, mükemmel bir lif kaynağı. ıspanak suyu, bol c vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık veriyor ve hemoroid rahatsızlığına iyi geliyor.

ıspanak, provitamin a, c vitaminleri, demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup, bu maddeler, insanda bol kan yapıyor. ıspanak bundan başka, kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. ıspanak suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. özel enzimi ile pekliği giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. kalp rahatsızlığı olanlara, haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyor.

uzmanlar, ıspanağın, karaciğeri, lenf bezlerini, kan dolaşımını uyardığını belirterek, hamilelere, 'kanlı-canlı bir bebeğe sahip olmaları için' bol ıspanak yemelerini öneriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder