?

Sersemlik hissi

Sersemlik hissi

Sersemlik hissi, günlük yaşamda en sık yakınmalardan biridir ve sıklığı yaş ile çoğalır. hastalar bu sersemlik hissini; taşikardi. bu şikayetler uzun müddet olabilir, yeni başlamışta olabilir.

2-göz hareketleri ile artan baş dönmesi ve sersemlik hissi.

3-denge bozuklukları, el becerilerinde azalma, düzgün yürüyememe.

4-kulakta dolgunluk hissi ve hareketle başlayan baş dönmesi.

yukarıda saydığım şikayetler ani gelişirse ve derhal bir doktora başvurulursa tedavide netice daha iyi alınır. fakat tedaviye hekim gözetiminde devam edilmezse veya doğru tanı konmazsa, hastalık kronik hal alır. hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar.

hastalığın tanısı nasıl konur.

1-öncelikle iyi bir anemrez alınmalı. anemrez demek hastanın, hastalıkla ilgili hikayesi ve dertleri demektir. deneyimli bir hekim; iyi bir anemrez ve muayene ile teşhisi büyük miktarda koyar.

2-düşünülen tanıya göre, beyin grafisi, (mr, bt) veya kulak hakkında testler ya da kalp hakkında bir patoloji düşünülüyorsa; kardiyolojik yönden iyi bir değerlendirme yapılır.

2-sistemik nedenleri ekarte etmek için rutin laboratuar testleri yapılır. tedavi için tanıyı doğru koyup, doğru ilaç tercih etmek gerekmektedir. primer bir neden varsa, örneğin beyine giden her hangi bir damar tıkalıysa önce bunun tedavisi yapılmalı radyolojik girişim yapılabilecekse yapılmalı yoksa ilaç verilmelidir. daha sonra bu durumun yol açtığı belirtiler tedavi edilmelidir.

hastalığa sebep olan neden ve bunun yol açtığı belirtiler hasta ve hasta yakınlarına anlatılmalıdır. tedavi süreci ve ilaçlar ile ilgili detaylı bilgi verilmelidir.

sersemlik hissinin sebebi iyi saptanıp tedavi edilmezse, şikayetler devam eder. hatta yaşla beraber çoğalır. bunun yanısıra tedavideki başarı, meydana gelen hasarın kalıcı olup olmamasına bağlıdır. hekime ne kadar erken başvurulursa tedavi şansı o kadar yüksek olur. her yazımda söylediğim gibi erken teşhis, erken ve kalıcı tedaviyi temin eder.

kaynak: nörolog doç. dr. serdar dağ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder