?

Sertlesme sorunu

Sertleşme sorunu

Erektil disfonksiyon olarak da bilinen sertleşme problemleri, milyonlarca erkeği etkiliyor. 40 yaşın üstündeki her 3 erkekten ikisi sertleşmeyi sağlama ya da sürdürmede bazı problemler yaşıyor ve bu erkeklerin çoğunda problem en azından bazen görülüyor. psikolojik nedenlerin yanısıra sertleşme sorununun her zaman fiziksel bir sebebi bulunuyor. çok sık görülen bu sorundan tıbbi müdahale ile kurtulmak olası. ancak hastaların sessizliklerini bozup bir hekim takviyesi alması şart!

pfizer' ın internet sitesinde yer alan bu yazı sertleşme sorununuz olup olmadığını saptamanıza ve doktorunuzla cinsel sağlığınız hakkında konuşmayı başlatabilmenize yardımcı olmak amacıyla hazırlandı. üç adımdan meydana gelen yazının ilk adımda sertleşme sorunlarını ve tedavisini daha iyi anlamanız, ikinci adımda kendi cinsel sağlığınızı anlamanız, üçüncü adımda ise doktorunuzla cinsel sağlığınız üstüne konuşmanız ve sizin için ideal olan tedavi seçeneklerini tartışmanız amaçlanıyor.

1. adım: gerçekleri bilmek

sertleşme problemleri (erektil disfonksiyon) hakkında

sertleşme problemi, yeterli kademede cinsel performans için lazım sertleşmeyi sağlayamama ve/veya sürdürememe durumu olarak tanımlanır. her zaman, hiç sertleşme sağlayamama anlamına gelmez. türkiye' de sertleşme problemi bulunmakta olan erkeklerin % 80' inden fazlasında tam bir işlev kaybı değil, hafif ya da orta derecede sertleşme problemi bulunduğu saptanmıştır.

erkeklerde cinsel sağlığın genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu çoğunlukla gözardı edilir. gerçekte, sertleşme problemi bulunmakta olan hastaların sadece ufak bir bölümüne tanı konulur, bu da sertleşme problemi yaşayanların çoğunun soruna sessizce katlanmakta olduğu anlamına gelir. sertleşme problemi pekçok erkeğin konuşmaktan rahatsızlık duyabileceği bir konudur.

gerçek: türkiye' de 40 yaşı üstündeki erkeklerin % 69' u çeşitli derecelerde sertleşme problemi yaşıyor..

sertleşme problemi hakkındaki yanlış inanışlar

1. "tümüyle kafanızda yarattığınız bir sorundur."

son 25 yılda sertleşme sorunlarının tıbbi bir durumdan kaynaklandığı açıklığa kavuştu. sertleşme sorununun çoğunlukla psikolojik bir yönü olsa da (depresyon, endişe ve stresin rolü olabilir), hemen hemen her zaman fiziksel bir sebebi bulunur.

2. "sertleşme problemi yanlızca yaşlı erkeklerde görülür."

bu durum 40 yaşın üstündeki erkeklerde daha sık görülmekle birlikte, her yaştaki erkekte meydana gelebilir. yapılan bir çalışma, 40 ile 70 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık yarısının bazen sertleşme sağlama ve/veya sürdürmede problem yaşadığını ortaya koymuş. sertleşme sorunlarının oranı yaşla birlikte artsa da, yalnız olarak yaşlanma sertleşme sorununun bir sebebi olarak görülez. sertleşme sorunlarının yaşlı erkeklerde daha sık görülmesinin sebebi, yüksek kan baskısı gibi yaşa bağlı hastalıklardır.

3. "cinsel ilişki için çok yaşlısınız."

tüm yaşlardaki çiftler cinsel ilişkiyle ilgilidir. cinsel yaşam sağlıklı bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. gerçekten de, yapılan pekçok araştırmada etkin cinsel yaşamın yaşlanmanın çok doğal bir parçası olduğu gösterilmiştir.

4. "kalp hastalığınız varsa cinsel ilişkiye girmek kalp krizine yol açabilir."

kalp hastalığı önemli bir tıbbi durumdur ancak cinsellikten zevk alamayacağınız anlamına gelmez. kalp hastalığı nedeniyle tedavi gören pek çok erkekte, sertleşme problemi da güvenli ve etkili bir biçimde tedavi edilebilir. sertleşme problemi hakkında gelişi hoş bir tedaviye başlamadan önce, kalbinizin cinsel etkinlik için fiziksel ihtiyaçları karşılayabilecek güçte olup olmadığını hekiminize sormalısınız.

sertleşme nasıl oluşur ?

uyarıldığınız vakit beyniniz bir dizi olayı başlatmak üzere sinyal gönderir. yorgunluk gibi dış kaynaklı etkenlerin neticesi olarak görmeleri de problemi ağırlaştırmaktadır. eşler sertleşme sorununun belirtilere yol açan tıbbi bir durum olabileceğini anlayamayabilir veya başında farkedemeyebilirler. netice olarak bütün ilişki stres altına girebilir.

eşiniz size yardımcı olmak isteyebilir, ancak eşlerin sertleşme sorununun belirtilerini tartışmaya istekli olmamaları da sık karşılaşılan bir durumdur. bu kişiler bilinçli olarak sessiz kalarak üzerinizde fazladan bir yük oluşturmamaya çalışırlar ve konuşmayı sizin başlatmanızı bekleyebilirler.

yakınlık ve sağlıklı bir ilişkiyi sürdürebilmek için eşinizle iletişim kurmanız mühimdir. onlarla sertleşme sorununun nedenleri ve mümkün tedavileri ile ilgili konuşmanız temeldir ve sertleşme sorununun her ikiniz üstünde yaratabileceği endişe ve stresin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

3. adım: sorunun tedavisi

doktorunuzla konuşmak

eğer sertleşme sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, hekiminize danışmak sorunun çözümü için en esas adımdır. günümüzde hekimler bu durumla rutin olarak ilgileniyor ve sertleşme sorunundan etkilenen başka pek çok hastanın sorularına çözüm bulmaya çalışıyor.

doktorunuz kesin tanı koymak için standart bir fizik muayene yapabilir ve tıbbi özgeçmişinizle ilgili sorular sorabilir. bu soruları açık ve dürüstçe yanıtlamanın çözümün anahtarı olduğunu unutmayın.

ipucu: şayet konuşmayı kolaylaştıracaksa, doktorunuzla sertleşme problemi hakkında randevunuzda eşinizin de bulunmasını isteyebilirsiniz.

tedavi seçenekleri

sizin için ideal seçeneği bulmak

hemen hemen bütün sertleşme problemleri tedavi edilebilir. esasında pekçok tedavi seçeneği bulunduğunu henüz bilmiyor olabilirsiniz.

bütün tedavilerin kendine özgü üstünlükleri ve riskleri var. sizin için hangi seçeneğin ideal olduğuna yanlızca doktorunuz karar verebilir.

ağızdan tedavi

bu, sertleşme sorununun altında yatan nedenden bağımsız olarak etki belirten ve ağızdan alınan haptır. ilaç kullanıldığında, erkekte doğal sertleşme sürecinin oluşabilmesi için cinsel uyarı gerekmektedir. ağızdan tedavi genel olarak etkili ve güvenilirdir.

vakum tedavisi

bu tedavide, bir vakum pompası, kapalı plastik bir silindir ve sıkıştırıcı bir halkadan meydana gelen bir vakum aygıtı (vcd) kullanılır. penisin bu silindirin içerisine yerleştirilip pompa kullanılarak havanın dışarı atılmasıyla oluşturulan olumsuz baskı, sertleşmeyi sağlayan dokuların kanlanmasını temin eder ve böylece sertleşme oluşturulur, daha sonra penisin tabanına yerleştirilen sıkıştırıcı bir bant ile sertleşmenin devamı sağlanır.

transüretral tedavi

transüretral tedavi, penisin idrar yolu ağzından bir kanül veya süpozituar uygulama sisteminin yerleştirilmesinden oluşur.

penise enjeksiyon tedavisi

penise enjeksiyon tedavisi, cinsel birleşmenin öncesinde, ince bir iğne aracılığıyla bir ilacın direkt penisin kenarından penis kasına enjekte edilmesinden oluşur.

penis implantları (protezleri)

bu tedavi, peniste sertleşmeyi sağlayan dokuların yerine bir protez yerleştirilmesinden oluşur. implantların başlıca iki tipi vardır: bir, iki veya üç bileşenli şişirilebilir (hidrolik) aygıtlar ve orta sertlikte yumuşak protezler. bu iki tip aletin uygulanması da, geri dönüşsüz bir ameliyat gerektirdiğinden genellikle sadece diğer tedavi seçeneklerinin başarı gösteremeyen olduğu hastalarda düşünülmektedir.

profesyonel danışmanlık

psikoterapi ve/veya yalnız olarak davranışçı tedavi, sertleşme sorununun hiçbir fiziksel nedeninin bulunmadığı bazı hastalarda veya tıbbi girişimleri ve ameliyatı reddeden hastalarda yararlı olabilir.

tedaviden sonra neler beklenmeli ?

cinsel sağlığınızı iyileştirmek ve sertleşme sorununuzu tedavi etmek kendinize olan güveninizi tekrardan kazanmanızı temin eder. böylece pek çok erkek, eşiyle özel hayatını tekrar kurabilir ve cinsel duygularını tekrardan yaşayabilir. ancak unutulmaması gereken birkaç nokta var:

tedaviler direkt cinsel isteği artırmaz.

siz ve doktorunuzun tedavi tercihi hemen yer ve her zaman netice vermeyebilir. şayet beklediğiniz neticeleri alamazsanız doktorunuzu arayınız. onunla birlikte sizin için en ideal tedaviyi ve dozunu belirleyebilirsiniz.

tedavi, ilişkinizin temelinde yatan diğer problemleri çözmez.

eşiniz ve doktorunuzla iletişim yollarını açık tutmanız, tedavinin tesirinin kalıcı olmasına yardımcı olur.

unutmayın, sertleşme sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmak bu sorunun tedavisinde atacağınız en esas adımdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder