?

Servikal yumusama ve pozisyon

Servikal yumuşama ve pozisyon

Serviks (rahim ağzı) rahminin vagina içerisndeki giriş bölümüdür. bir adet dönemi boyunca rahim ağzı değişik pozisyonlar alır. serviksin pozisyonunu tespit etmekle ovulasyon gününün yaklaşık olarak tahmini mümkündür.. ancak çok pratik,güvenilir ve sik kullanılan bir yöntem değildir. elle muayene sırısında eller temiz, tırnaklar kısa olmalıdır. serviksin (rahim ağzı) elle muayene sırasında sert veya yumuşak olmasına göre karar verilir. yumurtlama sırasında serviks daha yumuşak olarak ele gelir.

servikal mukus

rahim agzindaki hücreler tarafindan yapilan sümüksü maddeye servikal mukus denir. yumurtlama ve yumurtalik hormonlarinin etkilerini izlemenin en iyi yollarindan biri de servikal mukustaki degisikliklerdir. ancak bu yöntem de sik uygulanan, pratik ve güvenilir bir yöntem degildir.

banyoda iken vaginaya parmak sokularak rahim agzindan bir parça mukus alinarak, iki parmak arasinda yogunlugu ve uzama miktari kontrol edilir. siklusunun basinda mukus kalin ve mat uzamasi azdir. yumurtlamadan 1-2 gün önce berrak,kaygan ve elastik bir mukus olusur. kadin mukusu parmaklari arasina aldiginda kayganligi hisseder. ısaret ve bas parmaklari arasinda mukus varken parmaklarini açtiginda mukus (5-10 cm kadar) uzayacaktir.

sperm bu mukus içinde beslenip korunarak yumurtaya ulasabilir. bu mukus olmadan spermler vaginal kanal içerisinde uzun müddet yasayamazlar. yumurtlamadan sonra servikal mukus kaba ve hamur gibi yapiskan hale gelir. beklenen adetten derhal önce çok az mukus vardir ve rahim agzi hemen hemen kurudur. servikal mukus degismelerini bbt takip kartina not edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder