?

Sezaryan nedir ?

Sezaryan nedir ?

Sezaryan oranı neden artıyor ?

sezaryanın riskleri...

neden sezaryan ile doğum

isteğe bağlı sezaryan...anne doğum için hastaneye yatalı 6 saat olmuştu. sancılar olabildiğince şiddetli geliyordu. başlangıçta herşey yolundaydı. doğum ilerliyordu. ancak son 2 saattir bazı şeyler ters gidiyor gibiydi. güçlü sancılara karşın can'ın pozisyonunda bir değişiklik olmamıştı. aynı yerde duruyordu. sonunda anne'nın doktoru kararını verdi. kemik çatı yeterince geniş değildi ve bebeğin kalp sesleri sıkıntı belirtileri gösteriyordu. doğumu sezaryan ile sonuçlandıracaktı. bu durum anne'nin ve baba'nın pek hazırlıklı olmadığı bir karardı. kendilerini hep normal vajinal doğuma hazırlamışlardı. aylarca nefes egzersizleri yapmışlar, husus hakkında pekçok kitap okumuşlardı. acaba başka çare yok muydu ?evet her doğum eyleminin sezaryan ile sonlanma ihtimali vardır. hamileliğin son günlerinde en fazla merak edilen husus doğumun ne biçimde olacağıdır. genelde normal doğum istenir.normal doğum nedir ?

normal doğum can'nın başının önde olarak vajinal yoldan olduğu doğumdur. bir vajinal doğumun normal olup olmayacağı can doğana kadar kesin olarak kestirilemez. son anda bile bazı şeyler ters gidebilir. ancak önceden yapılan muayenelerle doğumun normal olma şansı ile ilgili doktor bir kanı edinebilir.

özellikle ülkemizde sezaryana karşı bir korku vardır. sezaryanla doğan bayanların yarım kalacağı (o'da ne demekse ?), iyileşmesinin çok güç olacağı, karnının şiş kalacağı söylentileri dolaşır durur. bunların hiçbiri gerçekleri yansıtmaz.sezaryan nedir ?

sezaryan ile doğum can'ın ve sonunun, anne'nin karnından uterusu açarak çıkartılmasıdır. can'ın ve anne'nin sağlığını tehdit eden her taktirde ya da vajinal yolla doğumun olanaksız olduğu durumlarda sezaryan yapılır.

sezaryan ameliyatı dünyanın bildiği en eski ameliyatlardandır. tıbbın ve teknolojinin ilerlemesiyle ameliyat tekniği çok gelişmiştir. ameliyatların mikropsuz şartlarda yapılması, kan verilebilmesi, güçlü mikrop kırıcı ilaçlar, modern tansiyon gibi hastalıklar, sonun önde gelmesi, ikiz hamilelikler, erken doğumlar sayılabilir.- eski sezaryanlılar...

bu konudaki genel eğilim daha önce sezaryanla doğum yapmış anneleri yine sezaryanla doğurtmaktır. ilk olarak ilk doğumda sezaryana yol açan neden sürüyorsa sezaryan kararı verilir. bu neden ortadan kalkmış olsa bile eski dikiş yerlerinin zorlanmasından ve açılmasından korkulur. dolayısıyla yerleşmiş bir deyiş vardır. " bir kez sezaryan, daima sezaryan". ancak bu yaklaşım son yıllarda değişmiştir. gelişmiş ülkelerde sezaryanla doğumun maliyeti normal doğuma oranla çok fazladır. dolayısıyla bilhassa özel sağlık sigortası yapan şirketlerin de zorlamasıyla daha önce sezaryanla doğum yapmış annelere ikinci hamileliklerinde vajinal doğum denenmesi yaygınlaşmaktadır.

son yıllarda abd'de eski sezaryanlıların %60 a yakını vajinal yoldan doğurtulmaya başlanmıştır. ıyi seçilmiş olgularda vajinal doğum şansı olabildiğince yüksektir. o korkulan rahim yırtılmasının görülme sıklığı da fazla değildir. ancak ülkemizin şartları henüz bu yaklaşımın çok uzağındadır. çünkü bu hamilelerde doğum eyleminin çok dikkatli izlenmesi gerekirki bu özel hastanelerde bile imkansızdır. bundan başka ülkemizde hastalara kendilerine yapılan işlemleri anlatan epikriz dediğimiz tıbbi raporun verilmesi yaygın değildir. bu taktirde ilk sezaryanın gerekçeleri bilinemez. uterusa yapılan kesinin yeri mühimdir. şayet kesi bir miktar yukarıdan yapılmış ise vajinal doğum sırasında yırtılma riski aşağıdan yapılmış kesilere göre daha fazladır.

ısteğe bağlı sezaryan...

hiçbir tıbbi gereklilik yokken isteğe bağlı sezaryan yapılması ne kadar doğrudur ? bu olabildiğince tartışmalı bir konudur. bazı doktorlar keyfi sezaryana karşıdır. gerekmedikçe sezaryan yapmazlar. ama çoğu doktor keyfi sezaryanı benimsemiştir. bana göre de bir ailenin sezaryan tercih etme hakkı olmalıdır. bir kişi vücuduna ne gibi girişimlerde bulunulabileceği ile ilgili karar verebilir. annede normal doğum yerine sezaryanı yeğleyebilir

epidural anestezi ile sezaryan,

1) anne uyumadığı için can'ını çıktığı anda görebilir.

2) uyuşturucu verilmediği için can çok sağlıklı doğar.

3) genel anestezide can'ın az ilaç alması için çok hızlı çıkarılması gerekmektedir. dolayısıyla kan kaybı fazla olur, dokular daha fazla zedelenir. halbuki epidural anestezide aceleye gerek yoktur. böylece ameliyat sonrası iyileşme daha çabuk olur.

4) genel anestezi alındığında, alınan gazlara bağlı olarak can çıktıktan sonra uterus iyi kasılamaz ve kan kaybı fazla olur. epidural anestezide ise böyle bir risk yoktur.

5) ameliyat sonrası ağrı duyulmaz. çünkü yalnızca kesilen yerler uyuşmuştur. gaz sancısı oluşmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder