?

Sifiliz (frengi)

Sifiliz (frengi)

Sifiliz faktörü olan bakteri (treponema pallidum) vücuda ilk girdiğinde kendini şankr adı verilen düzgün kenarlı ağrısız bir genital ülser biçiminde gösterir. bu dönem hastalığın tedavisi için en ideal dönemdir. tedavi edilmezse bu ülser 6-8 haftada kendiliğinden kaybolur ancak hastalık ilerlemeye devam eder ve belli bir müddet sonra kendini çeşitli cilt döküntüleri, iç organ bozukluklarıyla gösterebilir. bu dönemde de tedavi edilmezse bu belirtiler 4-12 hafta gibi bir zamanda kaybolur ve hastalık " iyileşmiş" izlenimi verir. ancak belirtisiz geçen yaklaşık bir on yılın peşinden hastalık kendini ciddi kalp-damar hastalıkları, nörolojik hasarlar ve diğer iç organ tutulmalarıyla gösterir.

hastalığın her dönemde tedavisi olası olmakla beraber, ne kadar erken tedavi edilirse sekel ve organlarda kalıcı bozukluk bırakma riski o kadar düşer.

kadınlar açısından sifilizin diğer önemli bir yönü erken hamilelik döneminde hastalığa yakalanıldığında enfeksiyonun plasenta yoluyla bebeğe bulaşma ve doğacak olan bebekte çok ciddi anomalilere yolaçabilme riskidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder