?

Sigara (nikotin) bagimliligi

Sigara (nikotin) bağımlılığı

Sigara bağımlılığında başlangıç giderek 14 yaşın altına inmektedir. sigara kullanımının en önemli yan tesiri uzun vadede ölümdür. sigaranın uyarıcı özellikleri dikkat artışına, öğrenme ve problem çözme yetisinde gelişime yol açar. bundan başka gerginlik ve çökkünlüğü azaltıcı tesirleri vardır. sigaraya başlayanların yarısından fazlası devamlı içici hale gelir.

sigarayı bıraktıktan sonra 24 saat içerisinde ortaya çıkan yoksunluk belirtileri; hoşnutsuz veya çökkün duygudurum, düşük doğum riskinin azalması.

destek almadan kendi kendine sigara bırakma başarı oranı %10 gibiyken nikotin bantları kullanımı ve davranış terapisi takviyesiyle başarı oranı %60'a kadar çıkabilmektedir. en önemli unsur yeme, araba kullanma, sosyal ortamlar gibi günlük aktivitelerin sigarasız nasıl sürdürüleceği, duygusal problemler ve kilo alımıyla nasıl başa çıkılacağını gözden geçiren takviyesi planlamaktır. grup olarak (topluca) sigarayı bırakma, nikotinli sakızlar, antidepresan kullanımı, telefon görüşmeleriyle sıkı izleme bağımlılık tedavisinin diğer öğeleri olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder