?

Sigara organlarimiza nasil etki eder ?

Sigara organlarımıza nasıl etki eder ?

İltihap

sigara içerisindeki yabancı maddeler dokularda irritasyon ve hasar oluşturur. buna karşı savunma amacıyla kandan çakilen hücreler iltihap alanına toplanır.

kanser

sigara içerisindeki kanserojenlerin en yoğun ve uzun etki ettikleri organlar başta olmak üzere bütün kanserlerin oluşma riski yükselir.

(kanser: anormal hücre çoğalması)

damar çeperinde kırılma ve tıkanma

damarların zaman geçtikçe daralması ile bütün dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalır. dokunun beslenememesi sonucunda zaman geçtikçe hasar ve çürüme gelişir.

sigaranın vücutta izlediği yol

* ağız ve burun

* nefes borusu

* yemek borusu

* mide(tükürükle)

* hava yolları (bronşlar)

* akciğerle (hava kesecikleri)

(burada kılcal damarlardan kana emilir)

* sağ kalbe gelir ve sol kalpten bütün vücuda pompalanır.

* damar sistemiyle bütün vücudu dolaşır.

sigaranın zararları dudaktan başlayarak başlıyor

her yıl dünyada 3 milyon dolayında kişi sigaraya bağlı rahatsızlıklardan dolayı ölüyor. bu da her 10 saniyede 1 kişinin sigaraya kurban gitmesi anlamına geliyor. içilen her sigara ömürden 5. 5 dakika çalıyor. normal içicilerin yanı sıra dudak tiryakilerinin de büyük risk altında olduğunu vurgulayan karadeniz teknik üniversitesi (ktü) tıp fakültesi göğüs hastalıkları ve tüberküloz anabilim dalı başkanı prof. dr. tevfik özlü, sigaranın zararları konusunda şunları söyledi: "sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olan bazı içiciler, kendilerini rahatlatmak için çareler ararlar. sadece dudak tiryakisi olduklarını ve dumanı içlerine çekmediklerini söyleyen bu içiciler, bundan dolayı sigaranın kendilerine zarar vermeyeceğine inanmak arzu ederler. doğru olmayan bu inanış, yanlımca bir avuntudan ibarettir. sigarayı azaltmak ya da dumanını içe çekmemek, sigaranın zararlarından korunmak için yeterli değildir."

özlü, çok uzun aralıklarla dahi olsa içilen her sigaranın insan sağlığı üstünde büyük negatif tesirler yarattığının yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlandığını ifade ederek, "yapılan araştırmalar, günde 3 sigara içiminin bile katarakt gibi patojenlerin gelişmesi için dumanın akciğerlere çekilmesi gerekmemektedir. hatta, sigarasını yakmayıp yalnızca dudaklarının arasında tutanlar veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir. bu bakımdan sigara kullanan hiçkimse güvende değildir. zararsız bir sigara içme şekli bulunmamaktadır. "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder