?

Sigiller

Siğiller

Siğil bir çeşit virüsün neden olduğu bulaşıcı deri hastalığı. virüsün hastalık h & acirc; lini hus & ucirc; le getirebilmesi için şahsın veya hastalığın yerleşme yerinin predispoze olması (meyletmesi) l & acirc; zımdır. siğiller iki çeşittir:

a) verruca vulgaris: çok def & acirc; deri renginde, b & acirc; zan sarı veya sarı esmerimtrak, üstü girintili çıkıntılı, karnıbahar manzarasında, sert, pürtüklü, derinin kornium tabakasının aşırı kalınlaşmasından hasıl olan ufak urlardır. b & acirc; zan birkaç adedi birleşerek pl & acirc; klar meydana getirirler. kişide belli bir şik & acirc; yet hus & ucirc; le getirmezler. bununla beraber tırnak kenarlarında, el parmaklarının oynakları üzerinde olanlarla tabanda yerleşenler ağrılı olur. adetleri çok def & acirc; birkaç t & acirc; nedir. bunların içerisinde birisi büyük olup, buna "ana siğil" denir.

siğiller çok def & acirc; el sırtında, ön kolda, bacak ve yüz gibi açık bölgelerde yerleşirler. ayak tabanında yerleştiği vakit epidermisin kalın olmasından dolayı dışarıya doğru büyümeyerek derinlere doğru ilerler. ilk bakışta nasırı andırır. ikinci tarak kemik, ikinci ayak parmağı arası mafsalında ve topuk kısmında yerleşir. derinin epidermisinde yerleştiği için iyileşince skatris (iz) bırakmaz.

b) verruca plano juvenilis: gençlerde ve çocuklarda görülür. deri renginde veya hafif sarı kahve renginde, düz, yaygın urlardır. toplu iğne başından mercimek büyüklüğüne kadar çeşitli irilikte olurlar. gruplaşmaya meylederler. traş ve kaşınma ile hastalık derinin diğer kısımlarına yayılır. en fazla yüzde ve elde yerleşir.

tipik siğilleri teşhis etmek kolaydır. tabandakiler nasırlarla karışır. siğillerin üstündeki kalınlaşmış cornium tabakası (hiperkeratoz) kaldırılırsa nokta biçiminde kanamalar görülür.

ted & acirc; vi: çok def & acirc; müd & acirc; halesiz iyileşir. du & acirc; okunarak iyileşenler pekçoktur. elektrokoter ile tahrip edilebilir (yakmak). y & acirc; hut "pate oxyde de zinc" il & acirc; ç, siğilin etrafına sürülür, böylece sağlam deri kısımları korunur. siğilin üstüne de % 30' luk triklor asetik asit solüsyonundan sürülür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder