?

Sinuzit tedavisi ve endoskopik cerrahisi

Sinüzit tedavisi ve endoskopik cerrahisi

Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! bunu daha önce hiç söylediniz mi ?. şayet cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs sorunları için harcanmaktadır (burunda dolgunluk, baş ağrısı ve burun akıntısı).

herkesin sinüsü var mıdır ?

evet, yeni doğmuş bir bebeğin bile çok ufak olsa dahi sinüsleri vardır. başlangıçta bezelye büyüklüğünde olan bu boşluklar burnun içerisinden yüz ve kafatası kemiklerinin içerisine doğru genişleyen boşluklardır. çocukluk ve genç erişkinlik çağında büyümeye ve genişlemeye devam eder. hava cepleridirler. burnun iç yüzünü kaplayan zarın tıpkısı tarafından kaplanmaktadırlar ve bir kurşun kalem başı büyüklüğünde açıklarla burun boşluğuna bağlanırlar.

sinüsler ne işe yarar ?

sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üstünde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. içerisindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. pekçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.

burun gerisine akıntl ne demektir ?

burun içi; hava kirliliği tarafından, alerjiye neden olan maddeler tarafından, dumanla veya virüsler tarafından rahatsız edildiğinde normalden çok fazla mukus üretir. bu burun zarlarındaki alerjik maddeyi yıkayıp uzaklaştırmak amacıyla bol oranda üretilmiş, berrak su gibi bir salgıdır. burun arkasına doğru su gibi bir salgı oluşur. arkaya akıntının en önemli sebebi bu olaydır. bir başka tipte ise mukus yapışkan ve kıvamlıdır. bu, hava yollarının çok kuru olduğu ve zarların yeterince sıvı salgılıyamadığı durumlarda görülür. bakteriler tarafından oluşturulan enfeksiyonlarda da yapışkan ve kıvamlı mukus gözlenir aynı zamanda cerahatten dolayı mukusun rengi sarı veya yeşil olabilir.

sinüs nedir ?

" -it" eki tıpta enfeksiyon veya enflamasyonu ifade eder. dolayısıyla adrenalin gibi etki gösterebileceğinden yüksek tansiyonu olanlarda riskli olabilir. aynı zamanda bunlar uykusuzluğa neden olan uyarıcıdırlar. kullanmadan önce hekiminize baş vurun.

burnunuzu tahriş eden kirleticilerden, bilhassa sigara dumanından uzak durun.

dengeli beslenin, tertipli spor yapın.

enfeksiyonu olduğunu bildiğiniz insanlarla ilişkilerinizi sınırlamaya çalışın bu olmuyorsa bir takım tedbirler alın (el yıkamak, ortak havlu ve önlük kullanmamak).

birçok reçetesiz sinüs ilacı satılmaktadır ancak ideal bir tanı koyulmadan bunları kullanmak doğru değildir. en iyisi sizi muayene eden ve sizin şikayetlerinizi bilen doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder