?

Sirt agrilarina egzersiz

Sırt ağrılarına egzersiz

Duruş bozukluklarının vakit geçtikçe sırt ağrısı, nefes almada güçlük ve kaslarda şiddetli ağrı gibi sağlık sorunlarına sebep olduğu bildiriliyor. uzmanlar, bilhassa gençleri ve hamileleri dik durmaları konusunda uyarıyor. mayo clinic uzmanları, duruş bozukluklarının insan sağlığında bazı olumsuzluklara yol açabileceğini bildiriyor.

duruş bozukluklarının sıklıkla; kısa görünmek isteyen uzun boylu gençlerde, büyümeye başlayan göğüslerini gizlemek için omuzları içe çeken buluğ çağındaki kızlarda ve gebelik döneminde alınan fazla kilolar nedeniyle vücut dengeleri bozulan anne adaylarında rastladıklarını gösteren uzmanlar, iyi bir duruş için şu duruş düzeltme egzersizlerinin yapılmasını öneriyor:

. yere oturun, bir bacağınızı düz olarak ileri doğru uzatın, diğerini ise bağdaş kuracak biçimde kıvırın. iki ucundan tuttuğunuz bir havluyu uzattığınız ayağınızın ortasına gelecek biçimde yerleştirin ve havluyu yavaş yavaş kendinize doğru çekin. bu hareketi her iki bacağınız için dörder kez tekrarlayın.

. sırt üstü uzanın, kollarınızı iki yanınıza uzatıp kalçanızı yavaş yavaş oldukça yukarı kaldırın. kalçanızı 10 ile 30 saniye arasında havada tutup bırakın ve bu hareketi üç kez tekrarlayın.

. sırt üstü uzanın, önce bir dizinizi sonra diğerini elinizle göğsünüze doğru çekerek esnetin, her iki bacak için bu işlemi dört kez uygulayın.

. ayak uçlarınızı topuklarınız ayrı kalacak şekilde birleştirin, kollarınızı iki yanda rahat bir biçimde tutun. başınız dik durumdayken omuzlarınızı geriye doğru itin, bacak kaslarınızı yardımıyla kalçanızı ve karnınızı kasın.

duruş bozukluklarının vakit geçtikçe sırt ağrısı, nefes almada güçlük ve kaslarda şiddetli ağrı gibi sağlık sorunlarına da yol açabileceğini bildiren uzmanlar, dikkat edilmesi gereken noktaları ise şu şekilde sıralıyor:

. ayaktayken çenenizi öne çıkarmayın, omuzlarınız geride, başınız ise dik olsun

. yüksek topuklu ayakkabı giymekten sakının

. otururken bacaklarınızın paralel olmasına dikkat edin

. uzun müddet oturmayın.

. otururken ve ayaktayken vücudunuzun aldığı şekle dikkat edin, sıkça duruşunuzu düzeltin.

. dik durmanıza yardım edecek egzersizler ve yoga yapın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder