?

Sistit halinde ne yapmalisiniz ?

Sistit halinde ne yapmalısınız ?

1. bol su için. bol sıvı almak itihaba neden olan mikroorganizmalardan idrar kesesinin yıkanmasına, temizlenmesine yardım eder, idrarın yoğunluğunu azaltır ve yanma, sızıyı hafifletir. şikayetleriniz gece başlamış olsa dahi ilk 4 saat, her saat başı yaklaşık 1/2 litre, bunu izleyen 8 saat ise 2 saatte bir yaklaşık 250 ml sıvı alın.

su içmeniz tercih edilir ancak su içemiyorsanız süt, açık çay gibi yumuşak sıvılar içebilirsiniz. portakal suyu gibi içecekler içmeyiniz.

2. idrarın asiditesini azaltma, şikayetlerinizi hafifletecek ve bakterilerin çoğalmasını durduracaktır. dolayısıyla bir çay kaşığı bikarbonat (soda), bir su bardağı suya koyularak eritilir ve içilir. eczaneden sitrik asit tuzu içeren ürünler de alabilirsiniz. fakat yüksek tansiyonu ya da kalp hastalığı olan kadınlar doktorlarına danışmadan bikarbonat ya da sitrik asit tuzu içmemelidir.

3. gereksinim hissettikçe tuvalete gidin, idrarınızı tutmaya çalışmayın.

4. kendinizi sıcak tutun, karnınıza ya da bacaklarınızın arasına sıcak su şişesi koyabilirsiniz. ikinci bir sıcak su torbasını belinize de yerleştirebilirsiniz.

5. olası olduğunca dinlenin.

6. ağrı için aspirin ya da parasetamol içeren ilaç alabilirsiniz.

7. iyileşinceye kadar alkol içmemeli, cinsel ilişkide bulunmamalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder