?

Sivilce (akne vulgaris)

Sivilce (akne vulgaris)

Akne tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. hastalık genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülebilir. ergenlik döneminde bir çok kişide kist dediğimiz deri altında ağrılı kitleler var ise cildiye uzmanınız bu kistlere kortizon enjeksiyonu yapabilir.

doktorunuz sivilcelerinizin içini boşaltabilir ve siyah ve beyaz noktalarınızı temizleyebilir. kendi kendinize sivilcelerinizi patlatmayın veya sıkmayın. sivilceler sıkıldıklarında daha kırmızı ve şiş hal alırlar ve iz bırakırlar.

ağız yolu ile tetrasiklin, doksisiklin ve eritromisin içeren antibiyotikler sıklıkla orta veya şiddetli akne hastalarında bilhassa sırt ve göğüs bölgesinde çok sayıda aknesi olanlarda kullanılır. antibiyotikler yağ bezindeki bakteri sayısını ve derideki kızarıklığı direk olarak azaltır.

doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sivilceler anlamlı miktarda iyileşir, dolayısıyla doğum kontrol hapları akne tedavisinde kullanılabilir. doğum kontrol haplarının antibiyotiklerle birlikte kullanımının, doğum kontrol haplarının etkinliğini azalttığı bilinmelidir. doğum kontrol hapları nadiren ara kanamalara sebep olabilir. şayet hamile veya emzikliyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız bu durumu hekiminize bildiriniz.

daha şiddetli olgularda diğer ilaçlar kullanılabilir. kadınlık hormonu içeren ilaçların kullanımı erkeklik hormonlarının tesirini azaltır. diğer bir ilaç ise, diğer tedavilere cevap vermeyen şiddetli sivilce olgularında kullanılan isotretinoindir. hastalar bu ilacın yan tesirleri konusunda bilgilendirilmelidir. gebelerde ve bebekte önemli sakatlıklara yol açabildiğinden tedavi anında hamile kalınmamalıdır.

akne izlerinin tedavisi

akne izleri çeşitli biçimlerde tedavi edilebilir. laserle cilt soyma, dermabrasyon, kimyasal peeling ve elektrocerrahi çukurcuk biçiminde olan sivilce izlerini tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. bundan başka bu tarz izler kollajen, hyaluronik asit veya yağ gibi maddelerle doldurulabilir.

dermatoloji uzmanınız hangi tedaviyi önerirse önersin, bu tedaviye akne tümü ile ortadan kalkana kadar devam edilmelidir. aknede kesin kür yoktur, fakat ideal tedavi ile izlerin gelişmesi engellenebilir.kaynak: dermatoloji uzmanı dr. şafak metekoğlu güneş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder