?

Solunumun durmasi

Solunumun durması

Yapay solunumun en basit ve etkili metodu, hastanın akciğerlerine kendi nefesinizi kuvvetli bir biçimde üflemektir. ağızdan ağıza solunum, solunumu çok zayıf ve düzensiz olan hastalara da tatbik edilebilir. bu taktirde nefes verişinizi, hastanın nefes verişine göre ayarlamanız gerekmektedir.

solunum durmasında yapılması gerekenler

1. en yakın acil sağlık kuruluşunu aradıktan sonra, ağızdan ağıza solunuma başlayın. bu esnada hasta, sert bir zeminde, sırtüstü yatmalıdır.

2. şayet boyun yaralanmasından şüphe edilmiyorsa, bir elinizle hastanın başını çene kemiğinden yukarı doğru çekerken diğer elinizle de alnına bastırarak başın geride kalmasını sağlayın. şayet boyun yaralanmasından şüpheleniyorsanız, hastanın başına veya boynuna müdahale etmeyin. hastanın başını sarsmadan yalnızca çenesini nazikçe kaldırarak nefes borusunu açmaya çalışın.

3. eliniz hastanın alnındayken başparmağınız ve işaret parmağınızla burun deliklerini kapatın. derin bir nefes alın. ağzınızı hastanın ağzı üstüne yerleştirin ve 2 kuvvetli nefes verin. daha sonra her 5 saniyede 1 nefes verin. her nefeste hastanın göğsünün kalktığını görmelisiniz.

4. hastanın göğsü genişlediğinde nefes vermeyi kesin. ağzınızı çekin ve yüzünüzü hastanın göğsüne doğru çevirin. böylelikle kulağınız hastanın ağzı düzeyinde olacaktır. hastanın akciğerlerinden havanın çıkışını dinleyin ve göğsün inişini izleyin. daha sonra solunum işlemlerini tekrarlayın.

5. hastanın bilek veya boyun damarından nabzını kontrol edin. şayet nabız yoksa ve kalp masajı eğitiminiz varsa kalp masajına başlayın. buna hasta kendiliğinden solunuma başlayıncaya veya tıbbi yardım gelene kadar devam edin.

ağızdan buruna solunum: şayet hastada yüz yaralanması varsa kişinin ağzına nefes vermekte zorlanırsınız. en yakın acil sağlık kuruluşunu aradıktan sonra derhal ilkyardıma başlayın. kişiyi sert bir zemin üstünde sırtüstü yatırın. bir elinizi hastanın çene kemiğine yerleştirip, yukarı doğru kaldırırken diğer elinizi hastanın alnına koyun ve çeneyi yukarı doğru iterken alnı aşağı doğru bastırarak hastanın başına pozisyon verin. derin bir nefes alın ve ağzınızla hastanın burnunu kapatın. hastanın ağzını da çenesini iterek kapalı tutun. hastanın burnuna kuvvetle nefesinizi verin. ağzınızı çekin, hastanın çenesini açın ve havanın çıkışına izin verin. bu işlemi 5 saniyede bir tekrarlayın.

bebeklerde ve çocuklarda suni teneffüs: bebeklerde ve çocuklarda suni teneffüs işlemi yetişkinlerdekine benzer, yalnızca ağzınızla çocuğun hem ağzını hem de burnunu kapatmalısınız. çocuğun başını çok geriye çekmeyin, yoksa nefes borusu tıkanabilir. nefesleriniz daha yumuşak olsun. çocuklarda 4 saniyede 1 nefes (dakikada 15 nefes), bebeklerde 3 saniyede 1 nefes (dakikada 20 nefes) verilmelidir. çocuğun göğsü kalkmaya başlayınca nefes vermeyi kesin. her nefes veriş öncesinde tekrardan nefes alın.

uyarı: ilkyardım tıbbi bakımın bir alternatifi değildir. hasta veya yaralı en kısa sürede tıbbi bakım görebileceği bir merkeze ambulansla nakledilmelidir.

ancak ilkyardım eğitimi alan kişiler, durumu ve aciliyetin derecesini tayin etme ve profesyonel tıbbi yardım ulaşana kadar yapılabilecek en doğru şeyleri belirleme yeterliliğine sahiptir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder