?

Sonuc

Sonuç

Genel sağlığımızın yanısıra bel sağlığımızı korumak için de elimizden gelen gayreti ortaya koymalıyız. önemli olan sağlığımız konusunda bilgilenerek lazım önlemleri önceden almak ve hastalığa hiç yakalanmamaktır. bunun için bel sağlığı ile ilgili yukarıda belirttiğimiz tavsiyelere henüz sağlıklı dönemde iken riayet etmeye başlanmalıdır. ancak tüm bunlara karşın bel fıtığına yakalanmama diye bir garanti sözkonusu değildir. çünkü burada dış etkenlerin yanısıra kişiye ilişkin etkenler de önemli rol oynarlar.

diğer taraftan bel fıtığına yakalanmış olmak herşeyin sonu demek değildir. netice olarak bel fıtığı, ameliyat gerekse de gerekmese de ideal ve yeterli tedavi ile iyileşebilen bir rahatsızlıktır. onun için bir kişide bel ve/veya bacak ağrısı varsa, hiç zaman kaybetmeden hekime müracaat etmelidir. neticede hasta, hekim ve bu olayda rol alan herkes üstüne düşeni bilimsel olarak hakkıyla yerine getirmeli ve riskler en alt düzeye indirilmelidir.

bilimin ışığında yürütülen çalışmalar bütün dünyada hızla devam etmektedir. gelecekte insanları çok daha hoş günler beklemektedir.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder