?

Supleman

Supleman

Yeterli ve dengeli beslendiğinizi düşünüyor musunuz ? sağlıklı mısınız ? şayet ki yanıtlarınız evet ise, günlük diyetinizde tercih ettiğiniz besinler günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamaktadır. bu nedenle dışarıdan vitamin ve mineral takviyesi (supleman) alımına gerek yoktur. diğer yandan özel durumları olan sağlıklı bireylerin supleman kullanmaları gerekebilir.

örnek olarak:

- ağır menstrüel (adet) kanaması olan kadınların demir minerali,

- hamile ve emzikli kadınların bilhassa demir, folat ve kalsiyum gibi suplemanları,

- menopoz dönemindeki kadınların kalsiyum minerali,

- çok felç, kanser ne de diğer ciddi hastalık risklerini azaltmadığı belirlenmiştir. ekim 2004'te yayınlanan lancet isimli tıp dergisinde 170. 000 kişi üstünde yapılan 14 büyük klinik çalışma neticesi a, c, e vitamini ve beta karoten kullananlarda mide-bağırsak kanserlerinden ölümlerin daha fazla olduğu, yalnızca 4 çalışmada selenyum mineralinin kanser riskini azaltabileceği saptanmıştır.

mesela 2004 yılı sonunda böbrek kanseri ve böbrek yetersizliğine neden olan aristolochic asit içeren expellin ve cardioflex isimli 2 doğal beslenme ürünü piyasadan çekişmiştir. bu veriler ışığında tertipli olarak vitamin hapı kullananların %9'unun zamanından önce yaşamlarını yitireceği hesaplanmaktadır. vitamin, mineral ve antioksidanlar da esasında birer ilaçtır, hiçbir vakit gelişigüzel kullanılmamalıdır. tıp eğitimi almamış kişilerin insanlara sağlık öğütleri vermesi, hele ki ilaç önerisinde bulunması son derece yanlıştır. her mesleğin amatörlüğü olur, ama doktorluğun olmaz. o nedenle bu tür beslenme takviyelerinin topluma özel olarak düşünülmemesi, bireysel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. " ne de olsa bunlar bitkisel kaynaklı, tamamen doğal, fazla alınsa da zararı olmaz" gibi sözlere inanılmamalıdır.

besinler içinde vitamin ve mineraller dengeli olarak bulunur. aşırı oranda besin unsuru tüketilse bile toksik olan dozlara ulaşmak imkansızdır. o nedenle besinleri yeterli ve dengeli oranlarda tüketmek en doğrusudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder