?

Suplementasyon (diyetin desteklenmesi)

Suplementasyon (diyetin desteklenmesi)

Beslenme bireylerin ve toplumların yaşamlarını etkileyen çok önemli bir esas gereksinimdir. sağlıklı toplumların oluşması için yeterli ve dengeli beslenme tartışmasız bir önkoşuldur. beslenme sorunlarının tedavisi ve engellemesi amacıyla rejimin desteklenmesi hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. rejim suplemanları (destekleyicileri) vitamin, mineral, aminoasitler, posa, fitokimyasallar, otlar ve botanik ürünleri kapsar.

diyetin desteklenmesi yani supleman kullanımı diyetle yetersiz gıda tüketildiğinde besin ögeleri alımı tavsiye edilenin altında olduğunda, gebelik yada emzirme dönemi gibi özel durumlara bağlı olarak gereksinme arttığında, hücre işlevlerinin düzeltilebilmesi için, besinlerin hazırlanmasında, pişirilmesinde ve saklanmasında kaybedilen besin unsurlarının desteğinde,yaşlılıkda yetersiz beslenmeden kaynaklı beslenme gereksinimini karşılamak amacıyla uygulanan yöntemdir. suplemantasyon yöntemleri arasında, altıncı aydan sonra bebek, çocuk ve gebelere demir, kalsiyum verilmesi; bebek ve yaşlılara d vitamini verilmesi; doğurganlık çağındaki kadınlara folik asit verilmesi, kan bulgusunda yetersiz seviyede vitamin, mineral bulunması veya bazı hastalıklarda yorgunluk sendromunu destekleyici tesiri bulunmaktadır.

carnitine

özellikle vejeteryanlarda eksikliği görülen, kalp kası ve karaciğer hücrelerinde yağ yakıcı olarak kullanılan, yüksek kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürücü, kas yorgunluğunu giderici tesiri bulunmaktadır. spordan önce alınımı vücuttaki tesirini artırmaktadır.

bilinmesi gerekenler:

suplemanlar yetersiz beslenmenin tamamlayıcısı olmamalıdırlar. yalnızca besinlerde bulunmakta olan bazı besin unsurları bulunmaktadır.

sağlıklı beslenen bir bireyin suplemana gereksinimi olmayabilir, dolayısıyla kan bulgularının takibi ile kullanıma karar verilmelidir.

suplemanlar enerji vermezler, kilo aldırmazlar. yalnızca protein, karbonhidrat ve yağlar enerji verirler. bazı vitaminler ise enerji metabolizmasında yer aldıkları için (b vitamini gibi) iştahı artırıcı tesiri bulunmaktadır.

supleman seçerken kendi ihtiyaçlarınızı değerlendirin; yaş, cinsiyet, fiziksel özellikler, kan bulgularınızı göz önünde bulundurun.

suplemanları uzmanınızın önerdiği oranda kullanın, bir öğün atladığınızda bir sonraki öğünde iki doz birden kullanmayın.

hiçbir supleman yalnız olarak zayıflatmaz, beraberinde beslenmeye de dikkat edilmelidir. aksi takdirde amerika'da binlerce tablet bulunmakta ama obeziteden kurtulamamakta.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder