?

Tansiyon kontrolunde tuzun azaltilmasi cok onemlidir

Tansiyon kontrolünde tuzun azaltılması çok önemlidir

Tansiyon konusunda en fazla konuşulan mineral sodyum yani sofra tuzunun temelidir. hem tansiyonu yüksek birinde tansiyonun düşmesi, hem de tansiyonu normal birinin daha kalp yetmezliği varsa, bu yarı yarıya azaltılır.

tuzu azaltmak için, tabii ki, en başta yapmamız gereken şey, yemeklerin daha az tuzla yapılması ve sofrada yemeklere tuz eklemekten kaçınılmasıdır.

bazı doktorlar, yemeğin tuzsuz yapılıp, sofrada tuz eklemenin daha az tuz almaya yardım edeceği kanısındadır. bilhassa sıcak yenen tahıllarda (pilav, makarna... ) bu çok işe yarayabilir.

tuzluğun deliğinin ufak olması da yardımcıdır.

tuz yerine, tatlandırıcı olarak baharat, limon, sirke, yoğurt kullanılabilir.

hazır yiyeceklerde sodyumu (tuzu) azaltılmış veya tuzsuz ürünler tercih edilebilir.

et olarak konserve ve tütsülenmiş (füme) ürün tüketiminden kaçınmalı; yeniler yeğlenmelidir.

tuzlanarak hazırlanan salam, jambon gibi besinler, konserveler, hazır çorbalar, hazır karışımlar, salamuralar (turşu, zeytin vb), hardal, ketçap gibi çeşnilerden oldukça uzak durmalıdır.

ancak herkes tuz kısıtlamasına aynı ölçüde yanıt vermemektedir. tuz kısıtlamasına yeterince yanıt vermeyenler hayli fazladır. bu durum, " tuza direnç" olarak adlandırılır. tuza direnç, yüksek tansiyonluların %30-50'sinde, normal tansiyonu olanların %15-25'inde görülmektedir. bunun yanısıra bunlarda tuzu artırmak da tansiyonda yükselme yapmamaktadır.

tablo: çeşitli besinlerdeki sodyum (tuz) miktarı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder