?

Tansiyonun ne onemi var ?

Tansiyonun ne önemi var ?

Tansiyonu, kanın damar duvarını zorlaması diye tarif etmiştik. gangren " denilen ve tıkanan yerde çürümeye neden olan, o yüzden de kesip çıkarılmalarını gerektiren hastalık gelişir.

damar sertliğinin çokça etkilediği ve bizim için önemi fazla olan iki organ daha vardır. bunlar göz ve böbrektir. ilki körlüğe, ikincisi idrarın atılamamasına kadar gidebilen kötü neticeler doğurabilir.

yukarıda sıraladığımız hastalıklar, günümüzde insanların ölüm nedenlerinin yarısını oluşturmaktadır. yani, günümüzde, her iki kişiden biri, damar sertliği yüzünden ölmektedir. bu sebeple, son zamanlarda tıp, damar sertliğine bağlı hastalıklar konusunda seferber olmuştur. bu hastalıkların nasıl önlenebilecekleri ve bu hastalıkların nasıl daha iyi tedavi edilebilecekleri son zamanların en önemli çalışma konusudur.

tansiyon, zarar vermek için zaman zaman yıllarca damarların bozulmasını beklemeyebilmektedir. damarda önceden var olan bir baloncuk (anevrizma), tansiyon yükselince patlayıp, an & icirc; ölüme neden olabilmektedir. ya da, kalp pompası bir başka nedenle bozulmuşsa, yükselen tansiyon, kalp yetmezliğini ölüme götürebilecek kadar kötüleştirebilmektedir.

ama tansiyonun zararı, başta da söylediğimiz gibi, daha çok damarları bozması yoluyladır. tansiyon, damarı, yıllar içerisinde yavaş yavaş ama kararlı bir biçimde bozar. sonunda, yukarda saydığımız kötü sonuçlara ve ölüme kadar götürür. bu sebeple tansiyona " sinsi katil" denmektedir. sinsi katil denmesinin bir sebebi de, farkına varılmayabilmesidir. tansiyonu olanların çoğunun hiç bir şik & acirc; yeti yoktur. farkına bile varmazlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder